Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami?

Dzieci

Spanie z niemowlęciem w jednym łóżku budzi niemałe kontrowersje. Wiele mówi się przecież o śmierci łóżeczkowej, eksperci spierają się, czy spanie z rodzicami dobrze wpływa na dziecko, czy nie. Abstrahując od teorii, w praktyce bardzo często zdarza się, że niemowlę śpi razem z rodzicami, z czasem jednak może się to stać nieco niewygodne. W jaki sposób odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami i przyzwyczaić je do spania we własnym łóżeczku?

Spanie razem czy osobno?

Trudno jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele mówi się o ryzyku przygniecenia dziecka czy uduszenia go w nocy podczas snu w jednym łóżku. Nie ulega jednak wątpliwości, że wspólne spanie przynosi także wiele korzyści. Przede wszystkim, rodzice nie muszą wstawać w nocy, co jest wygodne zwłaszcza podczas karmienia piersią. Mama może z łatwością przystawić do niej dziecko, dzięki czemu wszyscy są bardziej wyspani. Poza tym, mając dziecko pod ręką, młodzi rodzice czują się po prostu pewniej, a instynkt macierzyński sprawia, że mama budzi się z każdym ruchem dziecka, co podnosi jego poziom bezpieczeństwa.

Kiedy odzwyczajać dziecko od wspólnego spania?

W zasadzie nia ma złotego środka. Niektórzy rodzice zaczynają przenoszenie dziecka już w wieku 2-3 miesięcy, inni czekają, aż zacznie spokojnie przesypiać noce. Oczywiste jest, że spanie w jednym łóżku z kilkuletnim brzdącem nie będzie już wygodne ani dla niego, ani dla rodziców. Najlepiej proces rozpocząć wówczas, gdy rodzice będą już na to gotowi, gdyż wymaga to niemałej konsekwencji i współpracy obojga rodziców.

Jak przekonać dziecko do własnego łóżeczka?

Zacznij od urządzenia mu przytulnego kąta. Łóżeczko może stanąć w dziecięcym pokoju bądź w sypialni rodziców, w każdym przypadku jednak najważniejsze jest, by kącik był dla dziecka przyjazny. Powinien wzbudzać w maluchu poczucie bezpieczeństwa, a osiągnąć to można poprzez umieszczenie w nim ulubionych przedmiotów dziecka, zamontowanie karuzelki z pozytywką czy odtwarzacza z ulubioną bajką. Pamiętaj, że przeniesienie do własnego łóżeczka jest dla dziecka dużą zmianą, nie warto więc jej wprowadzać jednocześnie z innymi zmianami, np. z odstawieniem od piersi. Zbyt dużo zmian może spowodować, że dziecko utraci poczucie bezpieczeństwa, a proces zmiany będzie jeszcze trudniejszy i dla niego i dla rodziców.

Jak ułatwić maluchowi zmianę?

Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami i przyzwyczaić je do samodzielnego spania we własnym łóżeczku? Zastosuj się do kilku podstawowych zasad, które z pewnością ułatwią maluchowi zaakceptowanie zmiany i przejście przez ten proces z pełnym spokojem.

  • pamiętaj o wyciszeniu. Przed snem zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z aktywności i pobudzających zabaw. Lepiej postawić na masażyki, czytanie bajek czy słuchanie delikatnej muzyki. To pomoże dziecku wyciszyć się, zrelaksować i zasnąć.
  • zostaw zapalone światło, najlepiej, jeśli będzie to mała lampka o ciepłym świetle. Nie powinna być zbyt jasna, by nie rozbudzać dziecka, ale tworzyć w pokoju półmrok budujący poczucie bezpieczeństwa,
  • nadal dbaj o rutynę, to ona daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Rutynowa kąpiel, masaż czy bajka to coś, co dla dziecka jest pewnością, coś, co daje mu bezpieczeństwo. To sprzyja zdrowemu wypoczynkowi i zapewnia przespaną noc.
  • po kroczku do celu; pamiętaj, że przyzwyczajenie dziecka do samodzielnego spania nie jest łatwe i wymaga konsekwencji, ale już po tygodniu-dwóch dziecko będzie spokojnie zasypiało się we własnym łóżeczku, a rodzice odzyskają komfort snu i intymność.

Czy przyzwyczajenie dziecka do samodzielnego spania jest łatwe?

Nie. Nie jest to łatwa zmiana ani dla dziecka, ani dla rodziców. Jest to jednak kolejny, nieodłączny etap dorastania malucha i nabywania przez niego samodzielności i odwagi. Warto więc podjąć wyzwanie i przekonać malucha do samodzielnego snu.

 

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …

Dzieci
Zęby stałe u dzieci – kiedy się pojawiają?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy chwilowo zamienia się w brzydkie kaczątko. Dzieje się tak między 7 a 9 rokiem życia, kiedy to traci swoje piękne śnieżnobiałe mleczaki, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, …