Ząbkowanie – kiedy się zaczyna?
- By : GaleriaDziecieca.com.pl
- Category : Dzieci
Ząbkowanie to czas trudny zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców. Wyrzynające się ząbki powodują ból i dyskomfort, dziecko jest rozdrażnione, płaczliwe, ma kłopoty ze snem i jedzeniem. Kiedy możemy spodziewać się pierwszych ząbków? Kiedy rozpoczyna się ząbkowanie?
Ząbkowanie – jakie są objawy?
Ząbkowanie to proces, który w niektórych przypadkach może zacząć się nawet w 2 miesiącu życia dziecka. Na pierwszy ząbek trzeba jednak zwykle poczekać do około 6 miesiąca życia. Tak naprawdę, proces pojawiania się ząbków jest cechą silnie indywidualną i zależną od wielu czynników. W zdecydowanej większości przypadków przebiega stopniowo, choć zdarzają się dzieci, u których jest to proces gwałtowny, a przez to o wiele trudniejszy. Jeżeli ząbkowanie się już zacznie, co cztery miesiące będą pojawiać się kolejne cztery ząbki. Komplet ząbków mlecznych to aż 20 zębów, które pojawią się do 30 miesiąca życia maluszka. Jeżeli jest inaczej, warto to skonsultować ze stomatologiem. Za stan nieprawidłowy uważa się brak pierwszego zęba do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.
Pierwszym objawem ząbkowania u dziecka jest spuchnięcie i zaczerwienienie dziąseł. Niektórzy rodzice zauważają nawet delikatne ich zasinienie i rozpulchnienie. Pojawia się ból, który u jednych dzieci przejawia się jako dyskomfort, u innych jako silna dolegliwość. Niektóre dzieci odczuwają także gorączkę, co ma związek z wydzielaniem się z uszkodzonego dziąsła substancji prozapalnych. Oprócz tych objawów, możesz zauważyć także wzmożone ślinienie się dziecka, wystawianie języka i brak apetytu. Niektóre dzieci silnie ulewają, inne zaczynają częściej niż zwykle wkładać rączki do ust. Czasem pojawia się delikatna wysypka wokół ust, a dziecko zaczyna łapać się za uszko, gdy odczuwa ból. Te objawy świadczą o tym, że ząbkowanie się zaczęło.
Ile trwa ząbkowanie?
Ząbkowanie jest procesem ciągłym i trwa zwykle między 6, a 24 miesiącem życia. Czas wyrzynania się ząbka to zwykle od 1 do 7 dni i tylko w tym czasie maluch odczuwa wzmożony dyskomfort. Harmonogram ząbkowania jest kwestią bardzo indywidualną, zależną od konkretnego dziecka i jego uwarunkowań.
W okresie od 4 do 7 miesięcy pojawiają się dolne środkowe siekacze. Między 8 a 16 miesiącem życia pojawiają się natomiast górne środkowe siekacze lub górne środkowe zęby. Zęby trzonowe natomiast pojawiają się między 13 a 19 miesiącem życia malucha. W ostatnim etapie ząbkowania, do 31 miesięcy pojawiają się tylne zęby lub drugie zęby trzonowe. Ich wydostanie się na zewnątrz jest najtrudniejsze.
Jak złagodzić bolesne ząbkowanie u malucha?
Pierwszą pomocą są różnego rodzaju gryzaki z wypustkami masującymi. Dziecko może swobodnie wkładać je do buzi, masując przy tym obolałe dziąsełka. To z pewnością przyniesie ulgę. Gryzaki warto schłodzić w lodówce, co da jeszcze większe ukojenie bólu. Bardzo dobre efekty daje noszenie dziecka w chuście. Zmniejsza to dolegliwości bólowe, które stają się o wiele mniej dokuczliwe. Dziecko w tym trudnym okresie ząbkowania potrzebuje wiele ciepła, czułości i uwagi ze strony rodziców. To właśnie to pozwoli na ukojenie bólu i dyskomfortu, który jest nieunikniony w przypadku ząbkowania. Nie da się tego procesu pominąć, jest on nieodłącznym elementem dojrzewania maluszka. W aptece dostępne są różnego rodzaju żele łagodzące bolesne ząbkowanie. Wystarczy nasmarować nimi dziąsła dziecka, by odczuło ono niemal natychmiastową ulgę.
Więdząc, jak objawia się ząbkowanie kiedy się zaczyna i ile trwa, możemy już wcześniej odpowiednio się przygotować. Największą ulgę maluchowi przyniesie bowiem przede wszystkim spokój i miłość rodziców. To zawsze najlepsze lekarstwo, bo spokojny rodzic to spokojne i szczęśliwe dziecko. Ząbkowanie to proces, który po prostu musi minąć, gdyż jest nieunikniony i potrzebny dla dalszego rozwoju malucha.