Nauka gryzienia jedzenia u dzieci

Dzieci

Dla nas, dorosłych, gryzienie jedzenia jest czynnością zupełnie naturalną. Maluszek jednak musi uczyć się tego całkowicie od początku. Dlaczego nauka samodzielnego gryzienia jest taka ważna i jak nauczyć dziecko gryźć jedzenie? Poniżej znaleźć można sprawdzone rozwiązania, jak nauczyć niemowlaka gryźć pokarm.

Nowa umiejętność

Nauka gryzienia to dla dziecka bardzo ważna umiejętność. Gryzienie rozwija bowiem zgryz i trenuje aparat mowy. Ruchy żuchwy, które wykonuje malec gryzący pokarm, uruchamiają wiele mięśni odpowiedzialnych za sprawne połykanie rozdrobnionych cząstek pożywienia oraz za mówienie.

Dzięki tym czynnościom rozwijają się one i wzmacniają. Z tego właśnie powodu dzieci, które wcześnie zaczęły dostawać pokarmy o stałej konsystencji, szybciej wypowiadają swoje pierwsze słowa.

Posiłkiem zmiksowanym na papkę maluszek raczej nie zakrztusi się ani nie zadławi. Z czasem jednak papki powinny być stopniowo coraz mniej rozdrabniane. Roczne dziecko powinno już potrafić sprawnie gryźć i połykać większe kawałki warzyw, owoców oraz mięsa. Jak mu ułatwić tę naukę?

Ważne karmienie łyżeczką

Błędem wielu rodziców jest to, że półpłynne pokarmy podają przez smoczek. Tymczasem jednak niemowlę karmione łyżeczką zdobywa cenną umiejętność: mianowicie uczy się sprawnie zgarniać pokarm ustami, ćwicząc przy okazji mięśnie warg. Karm więc dziecko łyżeczką, a nie przez smoczek.

Ważne jest również to, aby nie wpychać łyżki do zaciśniętej buzi, jak również aby jej nie wyrywać z buzi dziecka. Jeśli malec wyraźnie nie akceptuje tego sposobu karmienia będzie to znak, że jeszcze nie jest gotowy, a przed ponowną próbą nakarmienia go w ten sposób trzeba odczekać kilka dni.

Daj dziecku do ręki biszkopt lub chrupki

Taki sposób podawania pokarmu można praktykować już u 6–7-miesięcznych niemowląt. Chrupek czy biszkopt są na tyle miękkie, że nawet jeśli malec przypadkowo odgryzie jego kawałek, to i tak szybko rozpuści się on w buzi. Są również na tyle twarde, że dziecko będzie mogło zaznajomić się z inną, twardszą już konsystencją.

Kiedy malec jest w wieku 8–9 miesięcy, może dostać do rączki kawałek jabłka obranego ze skórki, skórkę od chleba czy ugotowaną marchewkę. Ważne będzie tylko, aby był wówczas pod nadzorem rodzica. Nie traktujemy tego jednak jako zamiennika któregoś z posiłków, a jedynie jako przekąskę.

Gryzaki do żywności

To rozwiązanie dla rodziców, którzy obawiają się, że malec zakrztusi się chrupkiem lub biszkoptem. Gryzaczek jest rodzajem siateczki z rączką – siateczka ta wykonana jest z tkaniny lub z miękkiego silikonu, szczelnie zamykana oraz przytwierdzana do rączki, można do niej włożyć pokarm bez obaw, że dziecko się nim zakrztusi.

Malec może go żuć, ale do jego buzi trafią jedynie niewielkie fragmenty jedzenia, które przedostają się przez otworki siateczki. To pozwala uniknąć ryzyka zadławienia, a jednocześnie umożliwia jedzenie niezmiksowanych już potraw.

Zamiast miksować – pokrój

Począwszy od 8. miesiąca życia obiadów i deserków nie powinno się już dziecku idealnie rozcierać. Nadal trzeba miksować mięso i ryby, wskazane jest natomiast, aby w daniach były niewielkie, ale miękkie, cząsteczki owoców lub warzyw.

Przygotowując posiłek, warzywa i owoce można również trzeć na tarce lub rozgniatać widelcem. Urządzeniem, które może się również przydać, jest wyciskarka do jedzenia. Wkładamy do niego owoc albo ugotowane warzywo, naciskamy i po chwili mamy przetarty posiłek – a to, jak bardzo będzie starty, zależy od rozmiarów oczek w sitku.

Uczymy pić z kubeczka

Picie z kubeczka rozwija sprawność mięśni ust niemowlaka, przez co pośrednio pomaga dziecku przestawić się z trybu ssania na tryb gryzienia. Pierwsze próby nauczenia malucha picia z kubka warto zacząć już około 6. miesiąca życia.

Najlepsze do tego celu będą kubeczki dla niemowląt, małe, z brzegiem tak wyprofilowanym, że można prawidłowo kubek ułożyć na dolnej wardze maluszka, ale nie uciskając tym samym noska.

 

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …

Dzieci
Zęby stałe u dzieci – kiedy się pojawiają?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy chwilowo zamienia się w brzydkie kaczątko. Dzieje się tak między 7 a 9 rokiem życia, kiedy to traci swoje piękne śnieżnobiałe mleczaki, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, …