Dlaczego roczne dziecko nie śpi w nocy?

Dzieci

Nocne pobudki małego dziecka nie są czymś nowym dla rodziców. Jednak kiedy dziecko mając już rok nadal budzi się w nocy jest to trochę zastanawiające. W teorii bowiem w nocy dziecko roczne powinno już spać nawet do 11-12 godzin. Tymczasem zdarza się, że niektóre nadal mają problemy ze snem i śpią mniej. Dopóki przy mniejszej ilości snu dziecko jest wyspane nie ma problemu – być może jest jednym z tych, które mniej snu potrzebuje. Jednak gdy rażąco mniej śpi, lub budzi się niewyspane i markotne zaczyna się problem.

Zdrowie. Roczne dziecko nie śpi w nocy – powody

Głód w teorii nie powinien być powodem nocnych pobudek dziecka, ale wszystko zależy od przyzwyczajeń. Jeśli wcześniej nie zaczęliśmy przesuwać dziecka na jedzenie w nocy lub zburzyliśmy czymś rytm dnia, dziecko może się obudzić w nocy, bo jest głodne. Najlepszą metodą by tego uniknąć jest przestawianie dzieci już od 6 miesiąca życia na jedzenie w dzień i odpowiednia dieta, która zapewni dzieciom energię i poczucie sytości.

Nocne moczenie łóżka to problem, z którymi spotyka się wielu rodziców. Dziecku może się zechcieć załatwić potrzebę w każdym miejscu i w każdej chwili, jednak nie zawsze będzie czas, aby zrobić to w toalecie. Zwłaszcza w nocy, kiedy dziecko pół senne może zmoczyć łóżko i obudzić się przez to. Aby tego unikać możemy zakładać pieluchy na noc, a także postawić nocnik w pokoju dziecka.

Nieodpowiednie warunki do spania to dość powszechny i nieco bagatelizowany problem. Jest to poważny problem, gdyż zapewnienie maluchowi odpowiednich warunków do spania to podstawa dobrego snu. Najczęściej w naszych mieszkaniach i domach jest zaś za ciepło. Według większości badań idealna temperatura do spania dla dziecka to około 18 – 20 stopni Celsjusza. Wyższa lub niższa temperatura zaburzają rytm snu i mogą wpłynąć na jego jakość i częstotliwość nocnych pobudek. Najlepszym rozwiązaniem jest dostosowanie pościeli oraz ubrania do temperatury w pokoju a także wietrzenie pomieszczenia przed pójściem spać.
Oprócz temperatury na jakość snu wpływa zaciemnienie. Mimo, że dzieci często boją się ciemności powinniśmy zadbać o to, aby okna były odpowiednio zaciemnione, a ewentualne lampki czy światełka, które mają “odstraszać nocne potwory” emitowały łagodne światło, które jest bardziej rozproszone.
Trzecim najważniejszym elementem jeśli chodzi o odpowiednie warunki do spania jest dźwięk. Właściwie zaś zadbanie o to, aby nie było zbyt głośno w pokoju, w którym śpi maluch. Jeśli zaś maluch budzi się przez niektóre dźwięki jak przejeżdżające samochody, albo coś robicie w pokoju obok i nie chcecie, aby dźwięk budził dziecko, możecie w jego pokoju puścił łagodną muzykę do snu, szum deszczu lub biały szum, który wycisza inne dźwięki.
W odpowiednich warunkach dziecko powinno przesypiać odpowiednią ilość czasu, a budzić się wyspane i pełne energii do poznawania świata wokół.

Choroba również może być powodem nocnego wstawania. Nawet najmniejszy katar lub ból gardła w nocy może stać się ogromną uciążliwością. Przytkany nos utrudnia oddychanie, a ból gardła może powodować dyskomfort, to samo ból głowy. Najcięższe jest zaś to, że większości leków nie powinniśmy podawać w nocy. Dlatego zawsze mieć warto kilka ziół i produktów do domowych specyfików na takie najprostsze i najczęstsze dolegliwości. Mleko z miodem, które rozgrzewa i ułatwia zasypianie podczas choroby, szałwię, która zmniejsza ból gardła czy maść majerankową, która dzięki olejkom eterycznym w majeranku świetnie radzi sobie z katarem.

Koszmary są jednym z częstszych powodów pobudek dzieci. Zwykle na częste pojawianie się koszmarów ma wpływ przegrzewanie malucha, chodzenie spać późno, jedzenie słodyczy i niezdrowych przekąsek przed snem, czy też wydarzenia stresujące podczas dnia. Aby zaradzić koszmarom najlepiej przestrzegać rytmu dnia, pilnować aby dziecko nie podjadało niezdrowych rzeczy w ciągu dnia, a także dać mu poczucie bezpieczeństwa. Kiedy zaś przytrafi się taki zły sen uspokoić, przytulić i w razie potrzeby nawet pozwolić spać z rodzicami.

Dzieci
Edukacja przez sztukę – jak działania plastyczne wpływają na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka?

Edukacja przez sztukę stanowi jeden z najbardziej inspirujących i wszechstronnych sposobów wspierania rozwoju dziecka. Działania plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy lepienie z gliny, są nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również potężnym narzędziem edukacyjnym, wpływającym na rozwój emocjonalny i poznawczy maluchów. Poprzez sztukę dzieci mają możliwość wyrażenia swoich myśli, …

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …