Dlaczego roczne dziecko nie śpi w nocy?
- By : GaleriaDziecieca.com.pl
- Category : Dzieci
- Tags: zdrowie
Nocne pobudki małego dziecka nie są czymś nowym dla rodziców. Jednak kiedy dziecko mając już rok nadal budzi się w nocy jest to trochę zastanawiające. W teorii bowiem w nocy dziecko roczne powinno już spać nawet do 11-12 godzin. Tymczasem zdarza się, że niektóre nadal mają problemy ze snem i śpią mniej. Dopóki przy mniejszej ilości snu dziecko jest wyspane nie ma problemu – być może jest jednym z tych, które mniej snu potrzebuje. Jednak gdy rażąco mniej śpi, lub budzi się niewyspane i markotne zaczyna się problem.
Zdrowie. Roczne dziecko nie śpi w nocy – powody
Głód w teorii nie powinien być powodem nocnych pobudek dziecka, ale wszystko zależy od przyzwyczajeń. Jeśli wcześniej nie zaczęliśmy przesuwać dziecka na jedzenie w nocy lub zburzyliśmy czymś rytm dnia, dziecko może się obudzić w nocy, bo jest głodne. Najlepszą metodą by tego uniknąć jest przestawianie dzieci już od 6 miesiąca życia na jedzenie w dzień i odpowiednia dieta, która zapewni dzieciom energię i poczucie sytości.
Nocne moczenie łóżka to problem, z którymi spotyka się wielu rodziców. Dziecku może się zechcieć załatwić potrzebę w każdym miejscu i w każdej chwili, jednak nie zawsze będzie czas, aby zrobić to w toalecie. Zwłaszcza w nocy, kiedy dziecko pół senne może zmoczyć łóżko i obudzić się przez to. Aby tego unikać możemy zakładać pieluchy na noc, a także postawić nocnik w pokoju dziecka.
Nieodpowiednie warunki do spania to dość powszechny i nieco bagatelizowany problem. Jest to poważny problem, gdyż zapewnienie maluchowi odpowiednich warunków do spania to podstawa dobrego snu. Najczęściej w naszych mieszkaniach i domach jest zaś za ciepło. Według większości badań idealna temperatura do spania dla dziecka to około 18 – 20 stopni Celsjusza. Wyższa lub niższa temperatura zaburzają rytm snu i mogą wpłynąć na jego jakość i częstotliwość nocnych pobudek. Najlepszym rozwiązaniem jest dostosowanie pościeli oraz ubrania do temperatury w pokoju a także wietrzenie pomieszczenia przed pójściem spać.
Oprócz temperatury na jakość snu wpływa zaciemnienie. Mimo, że dzieci często boją się ciemności powinniśmy zadbać o to, aby okna były odpowiednio zaciemnione, a ewentualne lampki czy światełka, które mają “odstraszać nocne potwory” emitowały łagodne światło, które jest bardziej rozproszone.
Trzecim najważniejszym elementem jeśli chodzi o odpowiednie warunki do spania jest dźwięk. Właściwie zaś zadbanie o to, aby nie było zbyt głośno w pokoju, w którym śpi maluch. Jeśli zaś maluch budzi się przez niektóre dźwięki jak przejeżdżające samochody, albo coś robicie w pokoju obok i nie chcecie, aby dźwięk budził dziecko, możecie w jego pokoju puścił łagodną muzykę do snu, szum deszczu lub biały szum, który wycisza inne dźwięki.
W odpowiednich warunkach dziecko powinno przesypiać odpowiednią ilość czasu, a budzić się wyspane i pełne energii do poznawania świata wokół.
Choroba również może być powodem nocnego wstawania. Nawet najmniejszy katar lub ból gardła w nocy może stać się ogromną uciążliwością. Przytkany nos utrudnia oddychanie, a ból gardła może powodować dyskomfort, to samo ból głowy. Najcięższe jest zaś to, że większości leków nie powinniśmy podawać w nocy. Dlatego zawsze mieć warto kilka ziół i produktów do domowych specyfików na takie najprostsze i najczęstsze dolegliwości. Mleko z miodem, które rozgrzewa i ułatwia zasypianie podczas choroby, szałwię, która zmniejsza ból gardła czy maść majerankową, która dzięki olejkom eterycznym w majeranku świetnie radzi sobie z katarem.
Koszmary są jednym z częstszych powodów pobudek dzieci. Zwykle na częste pojawianie się koszmarów ma wpływ przegrzewanie malucha, chodzenie spać późno, jedzenie słodyczy i niezdrowych przekąsek przed snem, czy też wydarzenia stresujące podczas dnia. Aby zaradzić koszmarom najlepiej przestrzegać rytmu dnia, pilnować aby dziecko nie podjadało niezdrowych rzeczy w ciągu dnia, a także dać mu poczucie bezpieczeństwa. Kiedy zaś przytrafi się taki zły sen uspokoić, przytulić i w razie potrzeby nawet pozwolić spać z rodzicami.