Dziecko w żłobku – od jakiego wieku?

Dzieci

Dziecko w żłobku, a może pod opieką mamy? To niestety częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc bliskiej rodziny lub nie stać ich na zatrudnienie niani. Do niedawna rodzicom żłobek kojarzył się ze łzami ich dziecka czy przewlekłym katarem lub innymi infekcjami. Obecnie te skojarzenia są coraz rzadsze, w żłobku maluch ma zapewnioną opiekę osób wykwalifikowanych. Oczywiście, pierwsze dni są z reguły trudne, tego nie da się uniknąć, ponieważ dziecko bardzo przeżywa rozłąkę z rodzicami. Z czasem maluch przyzwyczaja się jednak do instytucjonalnej opieki dziennej, wśród innych dzieci nabywa również nowych umiejętności.

W jakim wieku dziecko do żłobka?

Psychologowie są zdania, iż nie warto zapisywać malucha do żłobka zbyt wcześnie – rodzice powinni poczekać, aż ukończy 12 miesiąc życia. Zanim to nastąpi, jeśli jest taka mozliwość, można pozostawić dziecko pod opieką rodziny lub bliskich znajomych.

Maluszek przed pierwszym rokiem życia potrzebuje bliskiej osoby, która dobrze zrozumie i zaspokoi jego potrzeby. W grupie innych maluchów może czuć się zagubione, jego potrzeby natomiast mogą zostać pominięte. Dlatego właśnie wielu rodziców, pomimo polepszenia się warunków panujących w żłobkach, nadal zastanawia się, czy oddać dziecko do żłobka. Specjaliści zalecają, aby pod opieką rodzica lub bliskiej dziecku osoby pozostawało do trzeciego roku życia. Jeśli jednak żłobek to jedyne wyjście, warto znaleźć w takiej sytuacji pozytywne aspekty.

Dziecko w żłobku – to rozwiązanie ma swoje zalety, jak również wady. Do pozytywnych stron można zaliczyć to, że w grupie maluchów nasza pociecha szybciej nauczy się nawiązywać przyjaźnie, dzielić zabawkami, jak również radzić sobie z problemami. Obserwacja oraz naśladowanie kolegów i koleżanek pozwala dziecku na zdobywanie nowych zdolności, jak również pewności siebie, a także samodzielności i niezależności. Z drugiej natomiast strony, maluch może zaobserwować u innych dzieci negatywne wzorce zachowań.

Małe dziecko w żłobku może czuć się opuszczone i zagubione, gdyż nie ma jednej osoby, która od razu reagowałaby na jego potrzeby. Ponadto dzieci uczęszczające do żłobka częściej chorują, w grupie łatwiej jest o przenoszenie zarazków. Z drugiej jednak strony, kontakt z niezbyt sterylnym otoczeniem, może wpłynąć pozytywnie na system obronny organizmu naszego dziecka.

Wybór żłobka – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobrej placówki do opieki nad dzieckiem warto więc poszukać z wyprzedzeniem. Należy sprawdzać oferty w Internecie oraz lokalnej prasie, a potem z kolei weryfikować informacje podczas wizyty w danym żłobku.

  • Liczy się  wyposażenie żłobka, jak również stan techniczny budynku i jego usytuowanie, przykładowo obecność terenów zielonych obok żłobka lub zbyt bliskie sąsiedztwo ruchliwej ulicy. Hałas i zanieczyszczenie spalinami mogą negatywnie wpływać na zdrowie dziecka.
  • Należy sprawdzić także odległość żłobka od domu. Im większa trasa do pokonania, tym wcześniejsze pobudki poranne oraz późniejsze powroty ze żłobka.
  • Trzeba przyjrzeć się również, jaki jest stan czystości w salach, toaletach oraz na korytarzach.
  • Obserwujmy opiekunki podczas pracy i rozmawiajmy z nimi – czasem gesty lub pojedyncze słowa mogą powiedzieć najwięcej.
  • Warto też sprawdzić, czy dziecko w danej placówce może mieć przy sobie rzeczy kojarzące mu się z domem, przykładowo własny kubeczek do picia, kocyk czy przytulanki.
  • W dobrych placówkach rodzice mogą początkowo uczestniczyć w zajęciach na sali zabaw razem ze swoją pociechą. Warto również przyjrzeć się bliżej pracy wychowawców i stosowanym przez nich metodom.

    Zanim podejmiemy decyzję o posłaniu dziecka do żłobka, porozmawiajmy z innymi rodzicami. Od statusu placówki ważniejsze są metody wychowawcze, opieka lekarska oraz ogólne warunki.

  • Im mniejsze grupy dzieci, tym bezpieczniej, a im wyższe kwalifikacje personelu, tym bardziej fachowa opieka. A kiedy już zostanie wybrany żłobek, trzeba zacząć przygotowywać malca do codziennych rozstań.

 

Dzieci
Edukacja przez sztukę – jak działania plastyczne wpływają na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka?

Edukacja przez sztukę stanowi jeden z najbardziej inspirujących i wszechstronnych sposobów wspierania rozwoju dziecka. Działania plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy lepienie z gliny, są nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również potężnym narzędziem edukacyjnym, wpływającym na rozwój emocjonalny i poznawczy maluchów. Poprzez sztukę dzieci mają możliwość wyrażenia swoich myśli, …

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …