Zęby stałe u dzieci – kiedy się pojawiają?

Dzieci

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy chwilowo zamienia się w brzydkie kaczątko. Dzieje się tak między 7 a 9 rokiem życia, kiedy to traci swoje piękne śnieżnobiałe mleczaki, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, najpierw rozchwiane mleczaki muszą wypaść, ustępując tym samym miejsca zębom stałym. Te z kolei to pierwszy krok ku dorosłości Twojej pociechy. Które zęby są stałe? Jaka jest kolejność wychodzenia zębów stałych? Jak długo wychodzą górne jedynki?

Zanim pojawią się stałe zęby 

Zanim pojawią się pierwsze zęby stałe, jama ustna musi się do nich odpowiednio przygotować. Dzieje się to między 3 a 6 rokiem życia, wówczas bruzdy w mleczakach stopniowo pomniejszają się, korony się ścierają, między ząbkami pojawiają się również coraz większe wolne przestrzenie.

Jest to zjawisko w pełni normalne i świadczy o tym, że zgryz rozwija się prawidłowo. To jednak nie jedyne zmiany mające miejsce w jamie ustnej.  Żuchwa i szczęka rozwija się, przygotowując tym samym miejsce na pojawienie się zębów stałych, a korzenie ząbków mlecznych z czasem zanikają.

Kiedy już zanikną całkowicie, wówczas zaczynają wypadać. Jako pierwszych dotyka to dolnych, a następnie górnych jedynek. Dzieje się tak ok. 4-5 roku życia. W wieku 6-7 lat zanikają natomiast korzenie trójek i czwórek, a około 8-9 roku życia mlecznych piątek.

Zęby stałe – które pierwsze?

Wbrew pozorom pierwsze zęby stałe u dzieci to nie jedynki lecz szóstki. Wyrzynają się one ok. 6 roku życia. Wśród wielu rodziców niestety nadal panuje mit, że są to kolejne mleczne zęby, a przez to nie przykładają większej wagi do ich higieny. A jest ona nie tylko niezmiernie ważna, ale bywa również problematyczna.

Szóstki są umiejscowione głęboko w łuku zębowym, a mała buzia dziecka nie ułatwia do nich dostępu. Poza tym świeże zęby stałe posiadają głębokie bruzdy oraz ostre guzki, przez to trudniej je doczyścić. Poza tym próchnica może z łatwością przenieść się z ząbków mlecznych na stałe zęby. Właśnie dlatego, szóstki to zęby szczególnie narażone na jej atak.

Kolejność wyrastania zębów stałych

Mniej więcej w tym samym czasie co szóstki, zaczynają wypadać dolne, a kolejno górne mleczne jedynki oraz wyrzynają się ich stałe odpowiedniki. Zęby stałe – siekacze na ogół wyrastają symetrycznie czasowo, od pojawienia się dolnej, a górnej jedynki powinny upłynąć ok. 3 miesiące. Jeśli pomimo upływu tego czasu nie widać jeszcze górnego ząbka, może być to objaw jakiegoś zaburzenia wymagający konsultacji stomatologicznej.

Kolejnymi zębami stałymi, które pojawiają się u dzieci, to dwójki, wyrzynają się około 7-8 roku życia.

Kolejno, ok. 9-11 roku życia wyrzynają się dolne trójki oraz górne czwórki, a także czwórki dolne oraz górne trójki (9-12 rok).

W wieku ok. 10-13 lat w pojawiają się piątki, a między 11 a 13 rokiem życia siódemki. Na ostatnie zęby stałe u dziecka, ósemki, trzeba trochę poczekać, wyrzynają się bowiem dopiero pomiędzy 17 a 30 rokiem życia, ponadto nie pojawiają się u każdego.

Te stałe zęby nie są nam do niczego potrzebne, a ich żywot często kończy się przedwczesnym usunięciem, bowiem bardzo często rozwijają się przy nich bolesne stany zapalne.

Stałe zęby u dzieci – jakie są objawy wyrzynania się

Kiedy rosną zęby stałe, dziecko może mieć podwyższoną temperaturę oraz ból głowy. Ponadto, zęby stałe u dzieci są znacznie większe niż ich mleczne wersje, więc ich wyrzynanie się może być stosunkowo bolesne. Dziecko może stać się wówczas bardziej nerwowe, a ból wynikający z wyrastania nowego zęba może promieniować na okolice policzka i ucha. W czasie, kiedy wyrastają stałe zęby, wypadają zęby mleczne. Zanim to jednak zrobią, stają się rozchwiane, przez co mogą zranić policzek, podniebienie lub dziąsło, sprawiając tym samym dodatkowy dyskomfort u dziecka.

 

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …

Dzieci
Dziecko w żłobku – od jakiego wieku?

Dziecko w żłobku, a może pod opieką mamy? To niestety częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc bliskiej rodziny lub nie stać ich na zatrudnienie niani. Do niedawna rodzicom żłobek kojarzył się ze łzami ich dziecka czy przewlekłym katarem lub innymi infekcjami. Obecnie …