Karmienie piersią – jak rozpoznać, że dziecko jest głodne?

Dzieci

Macierzyństwo to szczególna rola, która daje kobiecie wiele radości i pozwala przeżywać piękne chwile. Niestety jest to także czas pełen niepewności i obaw, czy dziecko na pewno ma zaspokojone wszystkie ważne potrzeby. Wiele pytań i wątpliwości związanych jest z karmieniem piersią. Czy dziecko na pewno się najada? Jak często je karmić? To tylko niektóre pytania pojawiające się w głowach mam karmiących piersią. Jeśli Ty także zastanawiasz się, jak rozpoznaćdziecko głodne po karmieniu piersią, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka ważnych informacji, które powinny uspokoić Twoje myśli i rozwiać wszelkie obawy związane z tematem karmienia piersią.

Mleko mamy – wszystko co najlepsze dla małego człowieka

Każda mama powinna sobie uświadomić, że jej mleko jest najlepszym co może otrzymać dziecko. Znajduje się w nim bowiem wszystko to, co potrzebne do zaspokojenia głodu i pragnienia, co pozwala na prawidłowy rozwój malucha. Często mamy karmiące piersią, szczególnie te, które nie posiadają doświadczenia, martwią się o jakość i ilość pokarmu. Warto pamiętać, że racjonalna dieta i karmienia dziecka na żądanie sprawia, iż piersi produkują tyle pokarmu, ile potrzebuje dziecko. Nie trzeba więc obawiać się, że maluch jest głodny. Jeśli znajomości tych informacji wciąż martwisz się, że dziecko jest głodne na co może wskazywać jego zachowanie, pamiętaj, że ważne jest Twoje nastawienie. Jeśli Twoja pociecha grymasi, często płacze i wyraźnie czuje się niekomfortowo, być może problemem jest Twój niepokój i zdenerwowanie. Pamiętaj, że podczas karmienia ważny jest spokój i nastawienie mamy. Dobre emocje są zdecydowanie wskazane, dzięki czemu także maluch będzie spokojny.

Obserwuj swoje dziecko

Płacz to nie jedyny objaw, który może świadczyć o nieprawidłowościach. Jeśli więc obawiasz się, że dziecko nie jest najedzone tylko dlatego, że płacze, zwróć uwagę na inne objawy. Te niepokojące to:

  1. Nieodpowiednia temperatura ciała.
  2. Wygląd skóry – sucha skóra i śluzówki to niepokojący objaw, który może świadczyć o odwodnieniu.
  3. Zachowanie dziecka – jest maluch wydaje się apatyczny, warto skonsultować się z lekarzem.
  4. Wygląd moczu – powinien mieć jasny odcień.
  5. Ciemiączko – jeśli jest zapadnięte, należy skonsultować się z lekarzem.

Maluch może płakać nie tylko wówczas, gdy jest głodny. Tak naprawdę istnieje wiele powodów, przez które dziecko może być niespokojne. Zbyt wysoka lub niska temperatura otoczenia, niewygodna pozycja, chęć bliskości z rodzicem to tylko niektóre możliwe powody płaczu dziecka. Jak więc rozpoznać, że maluch jest głodny? Oto kilka charakterystycznych objawów:

  1. Otwieranie buzi i wysuwanie języka.
  2. Szukanie piersi podczas kontaktu z mamą.
  3. Ssanie palców.

Gdy maluch powoli się najada, zwolni rytm ssania piersi aż w końcu przestanie ją ssać. Wówczas można założyć, że dziecko jest już najedzone i nie potrzebuje więcej pokarmu. Okazuje się, że rozpoznanie kiedy dziecko jest najedzone nie jest trudne, a maluchy mogą płakać w odpowiedzi na wiele sytuacji. Warto więc obserwować swoją pociechę dokładnie, a w przypadku zauważenia niepokojących objawów skonsultować się ze specjalistą.

Zakończenie

Macierzyństwo jest przyjemnością, ale stawia jednocześnie przed kobietami wiele wyzwań i trudności. Jako kochająca mama na pewno chcesz, aby Twoja pociecha była szczęśliwa i miała wszystko to, co potrzebne jej do prawidłowego rozwoju. Jeśli obawiasz się, że jakość Twojego pokarmu lub jego ilość jest nieodpowiednia, pamiętaj o ważnych zasadach. Zdrowa dieta i karmienie dziecka na żądanie sprawiają, że piersi produkują tyle ilości mleka ile potrzeba. Mleko mamy posiada wszystkie składniki, które są potrzebne do prawidłowego rozwoju dziecka i zaspokojenia jego potrzeb. Nie należy więc obawiać się, że Twoje jest nieodpowiednie. Grunt to dobre nastawienie i zachowanie spokoju, a także obserwacja dziecka.

Dzieci
Dlaczego roczne dziecko nie śpi w nocy?

Nocne pobudki małego dziecka nie są czymś nowym dla rodziców. Jednak kiedy dziecko mając już rok nadal budzi się w nocy jest to trochę zastanawiające. W teorii bowiem w nocy dziecko roczne powinno już spać nawet do 11-12 godzin. Tymczasem zdarza się, że niektóre nadal mają problemy ze snem i …

Dzieci
Dzieci a picie z kubka – jak podejść do tematu?

Samodzielne picie z kubka to jedna z podstawowych umiejętności, której musimy nauczyć swoje pociechy. A raczej pomóc w nauce, gdyż niektóre dzieci mogą bardzo szybko załapać o co chodzi, a inne będą oporne w nauce. Wiadomo jednak, że dzięki kilku poradom możesz oszczędzić sobie bardzo wiele sprzątania po rozlanych soczkach …

Dzieci
Jak wygląda sprawa ze spaniem u 8 miesięcznego dziecka?

Młodzi rodzice martwią się o wiele rzeczy związanych z ich pociechami. Czy używamy odpowiednich maści i kremów do ochrony dziecka? Czy na pewno maluchowi jest wygodnie w ubrankach? Ile powinny wynosić przerwy od jedzenia? Jednak chyba największym zmartwieniem jest sen. Ile powinno spać 8 miesięczne dziecko? Jak zmienia się ilość …