Dziecko budzi się w nocy – możliwe przyczyny i rozwiązania problemu

Dzieci

Nocne pobudki dziecka potrafią postawić całą rodzinę na nogi. O ile w przypadku noworodków i niemowlaków jest to normalne, starszaki powinny bez problemu przesypiać spokojnie całą noc. Dlaczego dziecko budzi się w nocy i jak można temu zaradzić? Najważniejsze informacje na ten temat znajdziesz w kolejnych akapitach artykułu. Zapraszamy do lektury.

Przyczyny pobudek maluchów

Pierwsze miesiące życia dziecka są niełatwe zarówno dla malucha jak i jego rodziców. Wówczas dziecko budzi się z różnych powodów:

  1. Głód – nocne karmienia zazwyczaj są koniecznością do 8 miesiąca życia dziecka. Rodzice muszą więc uzbroić się w cierpliwość. Warto pamiętać, że 8 miesiąc życia nie jest sztywną granicą. Niektóre maluchy potrzebują nocnego karmienia również później.
  2. Brudna pieluszka – to kolejny powód nocnych wybudzeń. Jedyne co można zrobić to zdecydowanie się na użytkowanie dobrej jakości pieluch, które zapewniają wysoki poziom chłonności i utrzymują suchą skórę dziecka przez wiele godzin.
  3. Nieodpowiednie warunki snu – poziom wilgotności w pomieszczeniu, temperatura, jakość materaca i pościeli, zaciemnienie – to wszystko wpływa na komfort snu malucha. Warto zadbać o to, aby warunki były odpowiednie i pozwalały dziecku na komfortowy sen.
  4. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, ząbkowanie – to kolejne sytuacje, które uniemożliwiają maluchowi komfortowy sen. Na ząbkowanie mogą pomagać specjalne preparaty apteczne, a w przypadku często pojawiających się problemów z układem pokarmowym warto zgłosić się do lekarza. Ważna jest również bliskość rodzica i cierpliwość.
  5. Plan dnia – chociaż można odnieść inne wrażenie, dzieci lubią rutynę. Stałe pory snu, karmienia czy kąpieli to zdecydowanie dobre rozwiązania.

Starszaki i problemy ze snem

Jeśli Twoje dziecko ma kilka lat, a mimo to nie potrafi przespać spokojnie całej nocy, ten fragment artykułu jest dla Ciebie. W przypadku starszaków często problemem są koszmary senne. Jeśli maluch zobaczy nieodpowiedni film lub bajkę dla starszych dzieci, prawdopodobieństwo pojawienia się koszmarów sennych jest wysoce prawdopodobne. Co robić? Należy oczywiście kontrolować to co ogląda dziecko, a jeśli zobaczy coś nieodpowiedniego, kluczem do sukcesu jest spokojna rozmowa. Chociaż dzieciom trudno to zrozumieć, warto tłumaczyć im do skutku, że to co pojawia się na ekranie telewizora czy komputera nie jest prawdziwe i nie stanowi żadnego zagrożenia. Koszmary senne mogą powodować również informacje otrzymane od dorosłych. Straszenie dziecka babą jagą, złym panem który zabiera dzieci czy innymi bzdurami to prosty sposób na skrzywdzenie swojego dziecka. Nie rób tego w żadnym wypadku, nie pozwalaj także innym na takie postępowanie wobec Twojej pociechy. Pamiętaj, że dla dziecka bardzo ważne jest to, co mówią jego rodzice. Straszenie swojej pociechy jest po prostu nieludzkie i krzywdzące, nie należy tego robić. Chcesz aby dziecko z Tobą współpracowało? Wykorzystuj mądre metody pedagogiczne i rozmowę, a nie zastraszanie.

Przyczyną problemów ze snem starszaków mogą być także nieodpowiednie warunki snu. Należy zadbać o odpowiednie łóżko dostosowane do wieku dziecka, ważny jest także wygodny materac. Pościel powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości, które zapewniają komfort, nie podrażniają skóry. Jeśli maluch kaszle w nocy lub ma zatkany nos, problemem może okazać się zbyt suche powietrze w jego pokoju. W takiej sytuacji warto użyć dobrej jakości nawilżacza powietrza.
Jeśli żadne z powyższych przykładów nie są problemem, a dziecko wciąż budzi się w nocy, warto je obserwować. Zachęć malucha do rysowania, gdyż to właśnie rysunki dziecka są często odpowiedzią na wiele pytań związanych z jego uczuciami i zachowaniem. Jeśli dzieje się coś niepokojącego, warto zgłosić się do specjalisty, który pomoże rozwiązać problem.

Dzieci
Dlaczego roczne dziecko nie śpi w nocy?

Nocne pobudki małego dziecka nie są czymś nowym dla rodziców. Jednak kiedy dziecko mając już rok nadal budzi się w nocy jest to trochę zastanawiające. W teorii bowiem w nocy dziecko roczne powinno już spać nawet do 11-12 godzin. Tymczasem zdarza się, że niektóre nadal mają problemy ze snem i …

Dzieci
Dzieci a picie z kubka – jak podejść do tematu?

Samodzielne picie z kubka to jedna z podstawowych umiejętności, której musimy nauczyć swoje pociechy. A raczej pomóc w nauce, gdyż niektóre dzieci mogą bardzo szybko załapać o co chodzi, a inne będą oporne w nauce. Wiadomo jednak, że dzięki kilku poradom możesz oszczędzić sobie bardzo wiele sprzątania po rozlanych soczkach …

Dzieci
Jak wygląda sprawa ze spaniem u 8 miesięcznego dziecka?

Młodzi rodzice martwią się o wiele rzeczy związanych z ich pociechami. Czy używamy odpowiednich maści i kremów do ochrony dziecka? Czy na pewno maluchowi jest wygodnie w ubrankach? Ile powinny wynosić przerwy od jedzenia? Jednak chyba największym zmartwieniem jest sen. Ile powinno spać 8 miesięczne dziecko? Jak zmienia się ilość …