Naturalnie skuteczny środek na katar u noworodków – maść majerankowa

Dzieci

Jak powszechnie wiadomo w przypadku noworodków i niemowląt powinniśmy używać delikatnych i specjalnych produktów. Zarówno do mycia, przy ochronie skóry ale także podczas choroby. Nie unikniemy bowiem pierwszego katarku przy tak małym dziecku, podobnie jak pierwszych nieprzespanych nowy, problemów przy ząbkowaniu i innych dolegliwości. Przez wszystko musimy przejść, jednak na szczęście są sposoby, które mogą nam w tym pomóc.

Maść majerankowa

Maść ta jest od dawna znanym środkiem stosowanym przy katarze. Dzięki temu, że jest łagodna, a jej działanie opiera się na naturalnych składnikach jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i niemowląt. Jednak oprócz pomocy w leczeniu kataru zauważalne jest działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Z tego względu można ją stosować jako pomocniczy środek przy leczeniu otarć naskórka i zmniejszaniu się jego łuszczenia.

Wszystko dzięki majerankowi, który jest popularnym ziołem, zwłaszcza w kuchni polskiej. Jako tradycyjna przyprawa dodawany jest do potraw z roślin strączkowych i tłustych mięs, gdzie nie tylko dodaje wspaniałego zapachu, ale pomaga na wszelkie dolegliwości gastryczne. To jednak nie wszystko.
Ziele to ma wszechstronne działanie dzięki olejkom eterycznym, których posiada w znacznych ilościach. To dlatego majeranek używany jest jako naturalny lek na katar.

Maść majerankowa dla noworodka

Jak wiadomo katar u tak małych dzieci jest niezwykle kłopotliwy. Maluszek z powodu kataru ma poważne kłopoty ze snem i jedzeniem – mając zatkany nosek nie może poprawnie ssać piersi matki. W wyniku tego jest bardzo rozdrażniony, niewyspany i po prostu głodny. Rodzice w związku z tym bardzo przeżywają każdy katar małego dziecka, zwłaszcza że ilość środków, jakie możemy zastosować jest mocno ograniczony. W końcu jest to małe dziecko, któremu zbyt silne leki mogą poważniej zaszkodzić niż sam katar. Przy czym nie można zapomnieć, że na skutek kataru może dojść do infekcji ucha lub gardła.
I właśnie w takich sytuacjach może spokojnie pojawić się maść majerankowa.

Maść majerankową spokojnie możemy stosować w przypadku kataru nawet u noworodków. Majeranek, a dokładnie olejki eteryczne, znajdujące się w tej roślinie, mają udowodnione właściwości ściągające i przeciwzapalne. Zmniejszają obrzęk błony śluzowej nosa, łagodząc katar i skutecznie ułatwiając oddychanie.
Wystarczy tylko odpowiednio stosować specyfik, co jest dość proste. Maść nakłada się cienką warstwą na skórę pod noskiem dziecka. Jedyne na co trzeba uważać to by nie dostała się do dziurek, gdyż może to osłabić ruch rzęsek błony śluzowej i nie pomóc w katarze, a go zwiększyć.
Z nałożonej poprawnie maści pod wpływem ciepła, bijącego od dziecka, uwalniają się dobroczynne olejki eteryczne. Są one niemal od razu wdychane przez malucha i bardzo szybko działają przynosząc ulgę w katarze.
Taką aplikację maści można powtórzyć 2 do 4 razy na dzień, zależnie od potrzeb.

Jak zrobić maść majerankową?

Maść majerankową bardzo łatwo jest zrobić w dom -u, w razie nagłego kataru u maluszka. Wystarczy jedna miarka niesolonego masła lub oleju kokosowego oraz jedna miarka suszu ziela majeranku oraz kilka minut, by mieć gotowy lek.
Wybrany do maści tłuszcz podgrzewamy w kąpieli wodnej. Kiedy będzie płynny dodajemy do niego majeranek, a całość dokładnie mieszamy. Po wymieszaniu przekładamy do pojemniczka, w którym będzie możliwe szczelne zamknięcie maści. Pamiętajmy bowiem, że najcenniejsze są olejki eteryczne, których nie chcemy stracić. Szczelnie zamknięty słoiczek z maścią odstawiamy aż do następnego dnia. Po nocy ponownie podgrzewamy maść w kąpieli wodnej i za pomocą drobnego sita przecedzamy, aby pozbyć się drobinek ziela. W ten sposób uzyskujemy przyjemną, jednolitą konsystencję i mamy pewność, że drobinki majeranku nie dostaną się do nosa dziecka lub do jego buzi. Następnie znów przelewamy do szczelnego pojemnika i po ostudzeniu mamy maść gotową.
Trzeba tylko pamiętać aby przechowywać ją w lodówce.

Dzieci
Edukacja przez sztukę – jak działania plastyczne wpływają na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka?

Edukacja przez sztukę stanowi jeden z najbardziej inspirujących i wszechstronnych sposobów wspierania rozwoju dziecka. Działania plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy lepienie z gliny, są nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również potężnym narzędziem edukacyjnym, wpływającym na rozwój emocjonalny i poznawczy maluchów. Poprzez sztukę dzieci mają możliwość wyrażenia swoich myśli, …

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …