Gdy dziecko zaczyna siadać – sprawdź co warto wiedzieć

Dzieci

Chociaż każde dziecko rozwija się we własnym tempie, są takie momenty, w których można spodziewać się, że maluch wykaże się nowymi umiejętnościami. Wówczas dziecko może wykorzystywać nowe możliwości i poznawać świat z innej perspektywy. Każdy taki moment jest ważny również dla rodziców. Jednym z przełomowych momentów jest ten, w którym dziecko zaczyna siadać. Kiedy można się tego spodziewać? Jak wspierać malucha? Odpowiedzi na te i inne ważne pytania znajdziesz poniżej. Zapraszamy do lektury.

Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Każdy rodzic, który z niecierpliwością oczekuje na kolejne postępy swojego dziecka, zadaje sobie pytanie – kiedy dziecko zaczyna siadać? Pojawiają się również pytania związane z tym, jak rodzice mową pomóc maluchowi i zapewnić mu wsparcie. Warto pamiętać, że każdy maluch rozwija się we własnym tempie i należy mu na to pozwolić. Można spodziewać się, że dziecko zacznie podejmować pierwsze próby w około siódmym miesiącu życia. Nie jest to jednak nic pewnego. Niektóre dzieci swoje pierwsze próby podejmują w dziewiątym miesiącu życia, a jeszcze inne w dziesiątym. Jeśli maluch rozwija się prawidłowo i nie zauważasz niepokojących objawów, nie martw się, że dziecko nie rozwija się nieprawidłowo. Daj swojemu dziecku czas i wspieraj je, a na pewno niedługo zacznie interesować tą bardzo ciekawą pozycją jaką jest siedzenie.

Wszystko po kolei

Zanim mały człowiek podejmie pierwsze próby siadania, musi nauczyć się wielu innych ważnych czynności. Mowa tutaj o podnoszeniu główki czy unoszeniu nóg w pozycji leżącej. Bardzo ważną umiejętnością jest także przewracanie się na brzuszek, nie można zapominać również o podpieraniu rączkami. Czemu te odruchy są aż tak istotne? Ponieważ mają ważny wpływ na mięśnie, grzbietu, karku oraz brzucha. Dzięki ich odpowiedniemu wyćwiczeniu dziecko może nauczyć się utrzymywać pionową postawę, co jest niezbędne do opanowania pozycji siedzącej.
Jak na tym etapie wspomóc dziecko? Najlepszym sposobem jest po prostu nieprzeszkadzanie. Maluch rozwijający się prawidłowo w sposób naturalny będzie podejmował próby opanowania wspomnianych umiejętności. Poza nieprzeszkadzaniem, rodzic powinien zadbać o bezpieczeństwo dziecka. Ważne jest to, aby pociecha miała odpowiednią ilość miejsca do ćwiczeń, najlepiej w dalekiej odległości od szafek czy innych mebli lub elementów wyposażenia, które mogą mu zagrażać. Obserwuj więc swoje dziecko i zapewnij mu bezpieczeństwo, a natura zadziała sama.

Pomoc w siadaniu? Zdecydowanie nie

Być może usłyszałeś kiedyś o starych metodach wspomagania dziecka w nauce siadania, czyli ciągnięciu leżącego malucha za ręce do pozycji siedzącej. Pamiętaj, że absolutnie nie można tego robić. Ciągnięcie dziecka za ręce może uszkodzić jego kręgosłup. Lekarz w celu sprawdzenia prawidłowości napięcia mięśniowego może zastosować takie badanie, warto jednak pamiętać, że jest to specjalista, który wie jak to zrobić bez ryzyka, że zdrowie malucha na tym ucierpi. Dziecko nauczy się siadać samodzielnie. Nie pomagaj mu w tym, a jedynie zadbaj o bezpieczne warunki.

Pierwsze próby

Żadne dziecko nie usiądzie prawidłowo i stabilnie za pierwszym razem. Jeśli maluch chwieje się lub przekręca na boki z pozycji siedzącej, nie martw się. Praktyka czyni mistrza, co szczególnie pasuje do nauki siadania. Dziecko już po kilku tygodniach ćwiczeń powinno poczynić znaczący progres, co na pewno zauważysz. Obserwuj więc swoją pociechę i pamiętaj o zapewnieniu jej bezpiecznych warunków do ćwiczeń.

Konsultacja lekarska

Wiesz już, czego nie trzeba się obawiać podczas nauki siadania. A co powinno wzbudzić niepokój? Jeśli Twoje dziecko traci zdolność do wykonywania czynności, wówczas warto skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Mowa tutaj na przykład o takiej sytuacji, gdy dziecko potrafiło raczkować a nagle przestało to robić.

 

Dzieci
Dlaczego roczne dziecko nie śpi w nocy?

Nocne pobudki małego dziecka nie są czymś nowym dla rodziców. Jednak kiedy dziecko mając już rok nadal budzi się w nocy jest to trochę zastanawiające. W teorii bowiem w nocy dziecko roczne powinno już spać nawet do 11-12 godzin. Tymczasem zdarza się, że niektóre nadal mają problemy ze snem i …

Dzieci
Dzieci a picie z kubka – jak podejść do tematu?

Samodzielne picie z kubka to jedna z podstawowych umiejętności, której musimy nauczyć swoje pociechy. A raczej pomóc w nauce, gdyż niektóre dzieci mogą bardzo szybko załapać o co chodzi, a inne będą oporne w nauce. Wiadomo jednak, że dzięki kilku poradom możesz oszczędzić sobie bardzo wiele sprzątania po rozlanych soczkach …

Dzieci
Jak wygląda sprawa ze spaniem u 8 miesięcznego dziecka?

Młodzi rodzice martwią się o wiele rzeczy związanych z ich pociechami. Czy używamy odpowiednich maści i kremów do ochrony dziecka? Czy na pewno maluchowi jest wygodnie w ubrankach? Ile powinny wynosić przerwy od jedzenia? Jednak chyba największym zmartwieniem jest sen. Ile powinno spać 8 miesięczne dziecko? Jak zmienia się ilość …