Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Dzieci

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć dziecko jeść w nocy i kiedy można to zrobić najwcześniej bez negatywnych skutków dla malucha?

Zanim odstawisz karmienie nocne

Zanim jednak zaczniesz odzwyczajać niemowlaka od jedzenia w nocy, najpierw zadbaj o wprowadzenie nawyku kładzenia dziecka do snu codziennie o tej samej porze. Znacznie zwiększa to szanse, iż maluch zacznie przesypiać bez przerwy kilka godzin, bez potrzeby budzenia cię na karmienie.

Przyzwyczajenie dziecka do tej samej pory snu będzie łatwiejsze, jeśli przed położeniem malucha do łóżeczka będziesz wykonywać kilka czynności, które zaczną się mu kojarzyć z zasypianiem. Można wybrać działania spośród tych związanych z karmieniem, higieną, komunikacją lub kontaktem fizycznym.

Proces zasypiania można wspomóc przez:

  • przygaszanie świateł,
  • unikanie głośniejszych dźwięków,
  • chodzenie z dzieckiem na rękach oraz lekkie kołysanie.

Ponadto należy pamiętać, aby malucha kłaść do łóżka wtedy, gdy widzimy, że jest już śpiący, ale jeszcze zanim zaśnie. Pomaga to bowiem w nauce samodzielnego zasypiania.

Karmienie w nocy – kiedy zrezygnować?

Kiedy zatem niemowlę przestaje jeść w nocy? Jest to kwestia indywidualna. Okres snu zaczyna się powoli konsolidować u malucha od około trzeciego miesiąca życia, nadal jednak za normalne uważa się, iż półroczny maluch nie przesypia ciągiem sześciu lub ośmiu godzin.

Nie określono zatem szczegółowych zaleceń odnośnie tego, jak długo powinno trwać nocne karmienie piersią oraz kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy. Przyjmuje się jednak, że odpowiedni moment na odzwyczajanie niemowlaka od wstawania na karmienie, to wybrany przez rodziców czas po szóstym miesiącu życia.

Jak oduczyć 6 miesięczne dziecko jedzenia w nocy

Jeśli dziecko ma już ponad pół roku i nadal w nocy budzi się na karmienie, a pragniesz je tego oduczyć, spróbuj zatem zastosować poniższe metody, które pomogą odzwyczaić malucha od picia mleka w porze jego snu.

„Karmienie” dziecka nocą wodą, a nie mlekiem

Zamiast mleka, w nocy podaj dziecku wodę do picia. W takiej sytuacji niemowlę dość szybko przyzwyczai się, że powinno  jeść więcej w ciągu dnia, żeby zaspokoić głód również na godziny nocne. W wieku sześciu miesięcy maluszek jest już całkowicie gotowy na to, aby dostarczyć sobie odpowiedniej ilości pokarmu na całą noc.

Opóźnienie reakcji na płacz 

Spróbuj poczekać kilka minut, zanim zareagujesz na płacz dziecka w nocy. Jest to całkowicie naturalne, że dziecko kilkakrotnie budzi się ze snu i może wówczas grymasić. Niekoniecznie musi to jednak wynikać z określonej potrzeby, którą powinien w danej chwili zaspokoić rodzic. Warto więc dać dziecku szansę, aby samo się uspokoiło. Podejdź do dziecka dopiero wówczas, gdy okaże się, że po kilku minutach dalej płacze.

Brak reakcji na płacz dziecka nocą

Nieco bardziej ekstremalna wersja powyższej metody to całkowity brak reagowania na płacz dziecka w nocy. Maluch uczy się dzięki temu sam uspokajać w porze snu, gdyż rodzic nie przychodzi w odpowiedzi na jego płacz. Choć tę technikę uważa się za bardzo skuteczną, to wiąże się ona ze znacznym dyskomfortem psychicznym. Rodzicom trudno jest ignorować płaczące dziecko, niepokoją się również, że maluch będzie miał poczucie, iż nie może na nich liczyć.

Na podstawie przeprowadzonych badań uznano jednak, że takie obawy nie muszą mieć uzasadnienia. Naukowcy wykazali, iż stosowanie tej metody nie powoduje zwiększonego stężenia kortyzolu u niemowlaka, nie wpływa również negatywnie na więź rodziców z dzieckiem oraz zachowanie malucha.

Dzieci
Zdrowe i smaczne zupy dla dzieci – przepisy, pomysły

Zupy dla dzieci to jedno z najlepszych dań, które można włączyć do codziennej diety maluchów. Są nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych, które wspierają zdrowy rozwój dziecka. W zależności od składników, zupy mogą dostarczać witamin, minerałów, białka i błonnika, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przygotowanie zup …

Dzieci
Edukacja przez sztukę – jak działania plastyczne wpływają na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka?

Edukacja przez sztukę stanowi jeden z najbardziej inspirujących i wszechstronnych sposobów wspierania rozwoju dziecka. Działania plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy lepienie z gliny, są nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również potężnym narzędziem edukacyjnym, wpływającym na rozwój emocjonalny i poznawczy maluchów. Poprzez sztukę dzieci mają możliwość wyrażenia swoich myśli, …

Dzieci
Atrakcje dla dzieci pomorskie

Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej malowniczych i różnorodnych regionów w Polsce, oferującym szeroką gamę atrakcji dla dzieci. Atrakcje dla dzieci w pomorskim to nie tylko wspaniała zabawa, ale także edukacja i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Region ten, bogaty w piękne krajobrazy, historyczne miejsca i nowoczesne parki rozrywki, jest …