Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Dzieci

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć dziecko jeść w nocy i kiedy można to zrobić najwcześniej bez negatywnych skutków dla malucha?

Zanim odstawisz karmienie nocne

Zanim jednak zaczniesz odzwyczajać niemowlaka od jedzenia w nocy, najpierw zadbaj o wprowadzenie nawyku kładzenia dziecka do snu codziennie o tej samej porze. Znacznie zwiększa to szanse, iż maluch zacznie przesypiać bez przerwy kilka godzin, bez potrzeby budzenia cię na karmienie.

Przyzwyczajenie dziecka do tej samej pory snu będzie łatwiejsze, jeśli przed położeniem malucha do łóżeczka będziesz wykonywać kilka czynności, które zaczną się mu kojarzyć z zasypianiem. Można wybrać działania spośród tych związanych z karmieniem, higieną, komunikacją lub kontaktem fizycznym.

Proces zasypiania można wspomóc przez:

  • przygaszanie świateł,
  • unikanie głośniejszych dźwięków,
  • chodzenie z dzieckiem na rękach oraz lekkie kołysanie.

Ponadto należy pamiętać, aby malucha kłaść do łóżka wtedy, gdy widzimy, że jest już śpiący, ale jeszcze zanim zaśnie. Pomaga to bowiem w nauce samodzielnego zasypiania.

Karmienie w nocy – kiedy zrezygnować?

Kiedy zatem niemowlę przestaje jeść w nocy? Jest to kwestia indywidualna. Okres snu zaczyna się powoli konsolidować u malucha od około trzeciego miesiąca życia, nadal jednak za normalne uważa się, iż półroczny maluch nie przesypia ciągiem sześciu lub ośmiu godzin.

Nie określono zatem szczegółowych zaleceń odnośnie tego, jak długo powinno trwać nocne karmienie piersią oraz kiedy dziecko powinno przestać jeść w nocy. Przyjmuje się jednak, że odpowiedni moment na odzwyczajanie niemowlaka od wstawania na karmienie, to wybrany przez rodziców czas po szóstym miesiącu życia.

Jak oduczyć 6 miesięczne dziecko jedzenia w nocy

Jeśli dziecko ma już ponad pół roku i nadal w nocy budzi się na karmienie, a pragniesz je tego oduczyć, spróbuj zatem zastosować poniższe metody, które pomogą odzwyczaić malucha od picia mleka w porze jego snu.

„Karmienie” dziecka nocą wodą, a nie mlekiem

Zamiast mleka, w nocy podaj dziecku wodę do picia. W takiej sytuacji niemowlę dość szybko przyzwyczai się, że powinno  jeść więcej w ciągu dnia, żeby zaspokoić głód również na godziny nocne. W wieku sześciu miesięcy maluszek jest już całkowicie gotowy na to, aby dostarczyć sobie odpowiedniej ilości pokarmu na całą noc.

Opóźnienie reakcji na płacz 

Spróbuj poczekać kilka minut, zanim zareagujesz na płacz dziecka w nocy. Jest to całkowicie naturalne, że dziecko kilkakrotnie budzi się ze snu i może wówczas grymasić. Niekoniecznie musi to jednak wynikać z określonej potrzeby, którą powinien w danej chwili zaspokoić rodzic. Warto więc dać dziecku szansę, aby samo się uspokoiło. Podejdź do dziecka dopiero wówczas, gdy okaże się, że po kilku minutach dalej płacze.

Brak reakcji na płacz dziecka nocą

Nieco bardziej ekstremalna wersja powyższej metody to całkowity brak reagowania na płacz dziecka w nocy. Maluch uczy się dzięki temu sam uspokajać w porze snu, gdyż rodzic nie przychodzi w odpowiedzi na jego płacz. Choć tę technikę uważa się za bardzo skuteczną, to wiąże się ona ze znacznym dyskomfortem psychicznym. Rodzicom trudno jest ignorować płaczące dziecko, niepokoją się również, że maluch będzie miał poczucie, iż nie może na nich liczyć.

Na podstawie przeprowadzonych badań uznano jednak, że takie obawy nie muszą mieć uzasadnienia. Naukowcy wykazali, iż stosowanie tej metody nie powoduje zwiększonego stężenia kortyzolu u niemowlaka, nie wpływa również negatywnie na więź rodziców z dzieckiem oraz zachowanie malucha.

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Zęby stałe u dzieci – kiedy się pojawiają?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy chwilowo zamienia się w brzydkie kaczątko. Dzieje się tak między 7 a 9 rokiem życia, kiedy to traci swoje piękne śnieżnobiałe mleczaki, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, …

Dzieci
Dziecko w żłobku – od jakiego wieku?

Dziecko w żłobku, a może pod opieką mamy? To niestety częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc bliskiej rodziny lub nie stać ich na zatrudnienie niani. Do niedawna rodzicom żłobek kojarzył się ze łzami ich dziecka czy przewlekłym katarem lub innymi infekcjami. Obecnie …