Śniadanko dla rocznego malca

Dzieci

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, zwłaszcza dla rocznego dziecka. Odpowiednio skomponowana dieta to warunek jego prawidłowego rozwoju. Zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że śniadanie powinno pokrywać 25 procent dziennego zapotrzebowania na energię. Z tego względu przedstawiamy kilka pomysłów na śniadanie dla rocznego dziecka.

Pomysł na śniadanie dla rocznego dziecka

Śniadanie na ciepło

Śniadanie na ciepło jest fantastycznym pomysłem dla rocznego dziecka. Nie tylko przez to, że dziecko je coś ciepłego, gdy za oknem jest ogólnie zła pogoda, ale także dlatego, że trawienie posiłków na ciepło zużywa mniej energii. Tym samym dostarczają one jakby więcej energii na zabawę i poznawanie świata dla dziecka.
Przy takich śniadaniach na ciepło sprawdzają się dodatkowo węglowodany w postaci kaszy, pieczywa, miodu i dżemu. Dlatego dobrą propozycją może być mała porcja ciepłej kaszy, owocowa herbata bez cukru i kanapeczki z jajkiem na twardo z pomidorkami lub kanapeczki na słodko -z miodem lub dżemem, oczywiście z ciepłą kaszą i owocową herbatką.

Mleczne śniadanie

Mleko, kefiry, jogurty, maślanka, żółte sery i twarogi to najlepsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia. Wapń zaś jest niezbędny w diecie dzieci, choćby przez wzgląd na to, że jest budulcem kości i zębów. Obecność wapnia zaś wymusza w diecie obecność witaminy D, gdyż tylko w jej obecności wapń najlepiej się wchłania. Warto również ogólnie zwracać uwagę na poziom witaminy D w naszych pokarmach, gdyż ogólnie stwierdzono duże niedobory tego składnika w naszym odżywianiu.
Z tego względu na mleczne śniadanie nadadzą się idealnie twarożki z truskawkami, warzywa z twarożkiem, jogurt naturalny z pokrojonymi przez nas owocami i płatkami – kukurydzianymi lub owsianymi – albo kaszka kukurydziana z owocami. Oczywiście klasyką, jeśli chodzi o mleczne śniadanie są płatki z mlekiem oraz zupa mleczna jednak pamiętajmy, aby takie śniadanie było pełnowartościowe do płatków warto dodać owoce, a do zupy mlecznej warzywa.

Bezmleczne śniadanie

Nie każde dziecko może jeść mleko. Istnieją alergię oraz inne przeciwwskazania co do spożywania krowiego mleka. Wtedy zalecana jest dieta bezmleczna, jednak nadal mimo takiego ograniczenia musimy zapewnić dziecku odpowiednią i zbilansowaną dietę.
Takie śniadanie bez mleka może więc wyglądać następująco :

  • kaszki na wodzie z dodatkiem owoców,
  • jajeczne dania jak jajecznica, kanapki z jajkiem, pasty jajeczne czy omlety z dodatkami warzyw jak szczypiorek, pomidorki albo sałata,
  • budyń z kaszy jaglanej,
  • tosty.

Pamiętajmy o owocach i warzywach

Warzywa i owoce to niezwykle istotny element zbilansowanej diety. Dlatego powinniśmy dodawać je do każdego śniadania, a nawet posiłku naszego dziecka. Są bowiem źródłem wielu witamin i składników mineralnych potrzebnych do prawidłowego rozwoju. Przy czym dodawanie kilku pomidorków koktajlowych, plasterków pomidora na kanapkę, kawałeczków ogórka na talerzyk, czy pokrojonej papryki do serka nie jest czasochłonne, a może zaważyć na tym, czy twoje dziecko w przyszłości będzie chciało jeść warzywa i owoce.

Podsumowanie

Ogólnie rzecz ujmując na śniadanie dla naszego dziecka odpowiednie będzie :

  • biały ser, który możesz podać jako twarożek z warzywami, zwłaszcza rzodkiewką, cebulą i szczypiorkiem,
  • kaszki, które mogą być gotowe, są idealne na szybkie i proste śniadanie na ciepło, zwłaszcza jeśli dodamy do tego świeże owoce pokrojone w plasterki jak banan, czy truskawka,
  • mleko, w postaci dodatku do śniadania jak kakao, albo jako główny składnik śniadania – płatki na mleku, zupa mleczna,
  • naturalne kasze i płatki, które są dobrym źródłem energii i błonnika, wspomagającego układ pokarmowy,
  • jajka, to świetne źródło łatwo przyswajalnego białka, a w dodatku prosta do przygotowania propozycja, które najczęściej smakuje dzieciom w postaci na twardo na kanapkach, jajecznicy, omletów czy na miękko.
Dzieci
Edukacja przez sztukę – jak działania plastyczne wpływają na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka?

Edukacja przez sztukę stanowi jeden z najbardziej inspirujących i wszechstronnych sposobów wspierania rozwoju dziecka. Działania plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy lepienie z gliny, są nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również potężnym narzędziem edukacyjnym, wpływającym na rozwój emocjonalny i poznawczy maluchów. Poprzez sztukę dzieci mają możliwość wyrażenia swoich myśli, …

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …