Ile powinno spać 9 miesięczne dziecko?

Dzieci

Kwestia snu niemowlęcia jest kwestią bardzo indywidualną. Są dzieci, które przesypiają dużą część dnia, a aktywizują się w nocy, są jednak także maluszki, które pięknie przesypiają noce, a w dzień mają tylko krótkie drzemki. Każdy młody rodzic zadaje sobie więc pytanie, czy jego dziecko śpi odpowiednią ilość czasu? Niepewność wzbudzają zarówno krótkie, jak i wyjątkowo długie drzemki. Ile powinno spać 9 miesięczne dziecko? 

Dlaczego sen jest ważny?

Sen niemowlęcia jest kwestią bardzo istotną dla jego rozwoju. To właśnie podczas snu powstają nowe połączenia neuronów w rozwijającym się wciąż mózgu, poza tym podczas snu dziecko rośnie. Właściwa ilość snu zapewnia prawidłowe działanie neuroprzekaźników w mózgu. Każdy rodzic dobrze wie, że niewyspane dziecko jest niezadowolone i płaczliwe, nie ma energii i chęci na jakąkolwiek aktywność. To dlatego sen dla maluszka jest kwestią niezwykle istotną, o którą należy zadbać, zapewniając dziecku właściwe warunki do snu. Najważniejsze to poznać dziecko. Jedno lubi spać słysząc odgłosy życia codziennego, bo to daje mu poczucie bezpieczeństwa. Inne woli spać w ciszy bądź z delikatną muzyką w tle. Jest to zależne od temperamentu malucha, najważniejsze jest więc dobre zapoznanie się z dzieckiem i zapewnienie mu takich warunków snu, jakich potrzebuje, by czuć się w pełni komfortowo. Wyspane dziecko to dziecko radosne. aktywne, ciekawe świata, a także odporne na wszelkie infekcje.

Jak zmienia się długość snu?

Noworodek potrzebuje nawet 16-20 godzin snu na dobę. Z czasem ilość tych godzin sukcesywnie się zmniejsza. Kiedy dziecko kończy pół roku, doskonale wie, że noc służy do spania, a dzień do zabawy. Przesypia więc noce, a w ciągu doby śpi około 14 godzin. Im starsze dziecko, tym drzemek w ciągu dnia będzie coraz mniej, wydłużą się za to okresy aktywności malucha. Oznacza to, że pomiędzy drzemkami dziecko przez dłuższy czas będzie aktywne i gotowe do zabawy. Ten czas warto wykorzystać na wspólnie spędzany czas, zabawę, słuchanie muzyki czy inną aktywność.

Ile powinno spać 9 miesięczne dziecko?

Zastanawiasz się, ile powinno spać Twoje dziecko? 9-miesięczne dziecko nie potrzebuje już zbyt wiele snu w ciągu dnia. Ładnie przesypia noce, a w dzień zwykle zapada w jedną około 2-godzinną drzemkę, która pozwala mu na zregenerowanie sił i energii. Warto wiedzieć, że jest to czysta teoria, a każde dziecko wypracowuje własny rytm snu. Jedno dziecko potrzebuje snu mniej, inne więcej, a jest to zależne m.in. od temperamentu, genetyki czy wrażliwości dziecka. 9-miesięczne dziecko może jeszcze budzić się w nocy na karmienie, choć z pewnością częstotliwość tych wybudzeń będzie malała z każdym nowym tygodniem, aż w końcu maluch, ku radości rodziców, będzie przesypiało całe noce bez przebudzania się. To pozwoli na jego wysypianie się, ale także na wysypianie się rodziców.

Jak zadbać o zdrowy sen dziecka?

Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich warunków panujących w pomieszczeniu. Nie może być ani zbyt zimno, ani za gorąco. Powietrze powinno być nawilżone, a pokój odpowiednio wywietrzony. Warto wiedzieć, że w spokojnym i zdrowym śnie dziecka bardzo pomaga rutyna, czyli codzienne powtarzanie określonych czynności przed snem. Może to być kąpiel, nacieranie oliwką czy wspólne czytanie bajki. Takie rytuały wprowadzamy już u 2-3 miesięcznego malucha, a w wieku 9-miesięcy dziecko z pewnością jest już do nich przyzwyczajone. Każde odstępstwo od ustalonego planu dnia może zaburzyć spokojny sen malucha, który oprócz ciepła rodziców potrzebuje przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa i powtarzalności. Większość dzieci chętnie zasypia na spacerach – jest to również doskonały czas wytchnienia dla rodziców zmęczonych ciągłą opieką nad wymagającym maluszkiem. Swieze powietrze sprzyja wypoczynkowi, dziecko staje się spokojniejsze i bardziej zrelaksowane.

 

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …

Dzieci
Zęby stałe u dzieci – kiedy się pojawiają?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy chwilowo zamienia się w brzydkie kaczątko. Dzieje się tak między 7 a 9 rokiem życia, kiedy to traci swoje piękne śnieżnobiałe mleczaki, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, …

Dzieci
Dziecko w żłobku – od jakiego wieku?

Dziecko w żłobku, a może pod opieką mamy? To niestety częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc bliskiej rodziny lub nie stać ich na zatrudnienie niani. Do niedawna rodzicom żłobek kojarzył się ze łzami ich dziecka czy przewlekłym katarem lub innymi infekcjami. Obecnie …