Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami?

Dzieci

Spanie z niemowlęciem w jednym łóżku budzi niemałe kontrowersje. Wiele mówi się przecież o śmierci łóżeczkowej, eksperci spierają się, czy spanie z rodzicami dobrze wpływa na dziecko, czy nie. Abstrahując od teorii, w praktyce bardzo często zdarza się, że niemowlę śpi razem z rodzicami, z czasem jednak może się to stać nieco niewygodne. W jaki sposób odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami i przyzwyczaić je do spania we własnym łóżeczku?

Spanie razem czy osobno?

Trudno jest na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Wiele mówi się o ryzyku przygniecenia dziecka czy uduszenia go w nocy podczas snu w jednym łóżku. Nie ulega jednak wątpliwości, że wspólne spanie przynosi także wiele korzyści. Przede wszystkim, rodzice nie muszą wstawać w nocy, co jest wygodne zwłaszcza podczas karmienia piersią. Mama może z łatwością przystawić do niej dziecko, dzięki czemu wszyscy są bardziej wyspani. Poza tym, mając dziecko pod ręką, młodzi rodzice czują się po prostu pewniej, a instynkt macierzyński sprawia, że mama budzi się z każdym ruchem dziecka, co podnosi jego poziom bezpieczeństwa.

Kiedy odzwyczajać dziecko od wspólnego spania?

W zasadzie nia ma złotego środka. Niektórzy rodzice zaczynają przenoszenie dziecka już w wieku 2-3 miesięcy, inni czekają, aż zacznie spokojnie przesypiać noce. Oczywiste jest, że spanie w jednym łóżku z kilkuletnim brzdącem nie będzie już wygodne ani dla niego, ani dla rodziców. Najlepiej proces rozpocząć wówczas, gdy rodzice będą już na to gotowi, gdyż wymaga to niemałej konsekwencji i współpracy obojga rodziców.

Jak przekonać dziecko do własnego łóżeczka?

Zacznij od urządzenia mu przytulnego kąta. Łóżeczko może stanąć w dziecięcym pokoju bądź w sypialni rodziców, w każdym przypadku jednak najważniejsze jest, by kącik był dla dziecka przyjazny. Powinien wzbudzać w maluchu poczucie bezpieczeństwa, a osiągnąć to można poprzez umieszczenie w nim ulubionych przedmiotów dziecka, zamontowanie karuzelki z pozytywką czy odtwarzacza z ulubioną bajką. Pamiętaj, że przeniesienie do własnego łóżeczka jest dla dziecka dużą zmianą, nie warto więc jej wprowadzać jednocześnie z innymi zmianami, np. z odstawieniem od piersi. Zbyt dużo zmian może spowodować, że dziecko utraci poczucie bezpieczeństwa, a proces zmiany będzie jeszcze trudniejszy i dla niego i dla rodziców.

Jak ułatwić maluchowi zmianę?

Jak odzwyczaić dziecko od spania z rodzicami i przyzwyczaić je do samodzielnego spania we własnym łóżeczku? Zastosuj się do kilku podstawowych zasad, które z pewnością ułatwią maluchowi zaakceptowanie zmiany i przejście przez ten proces z pełnym spokojem.

  • pamiętaj o wyciszeniu. Przed snem zdecydowanie lepiej jest zrezygnować z aktywności i pobudzających zabaw. Lepiej postawić na masażyki, czytanie bajek czy słuchanie delikatnej muzyki. To pomoże dziecku wyciszyć się, zrelaksować i zasnąć.
  • zostaw zapalone światło, najlepiej, jeśli będzie to mała lampka o ciepłym świetle. Nie powinna być zbyt jasna, by nie rozbudzać dziecka, ale tworzyć w pokoju półmrok budujący poczucie bezpieczeństwa,
  • nadal dbaj o rutynę, to ona daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Rutynowa kąpiel, masaż czy bajka to coś, co dla dziecka jest pewnością, coś, co daje mu bezpieczeństwo. To sprzyja zdrowemu wypoczynkowi i zapewnia przespaną noc.
  • po kroczku do celu; pamiętaj, że przyzwyczajenie dziecka do samodzielnego spania nie jest łatwe i wymaga konsekwencji, ale już po tygodniu-dwóch dziecko będzie spokojnie zasypiało się we własnym łóżeczku, a rodzice odzyskają komfort snu i intymność.

Czy przyzwyczajenie dziecka do samodzielnego spania jest łatwe?

Nie. Nie jest to łatwa zmiana ani dla dziecka, ani dla rodziców. Jest to jednak kolejny, nieodłączny etap dorastania malucha i nabywania przez niego samodzielności i odwagi. Warto więc podjąć wyzwanie i przekonać malucha do samodzielnego snu.

 

Dzieci
Zdrowe i smaczne zupy dla dzieci – przepisy, pomysły

Zupy dla dzieci to jedno z najlepszych dań, które można włączyć do codziennej diety maluchów. Są nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych, które wspierają zdrowy rozwój dziecka. W zależności od składników, zupy mogą dostarczać witamin, minerałów, białka i błonnika, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przygotowanie zup …

Dzieci
Edukacja przez sztukę – jak działania plastyczne wpływają na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka?

Edukacja przez sztukę stanowi jeden z najbardziej inspirujących i wszechstronnych sposobów wspierania rozwoju dziecka. Działania plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy lepienie z gliny, są nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również potężnym narzędziem edukacyjnym, wpływającym na rozwój emocjonalny i poznawczy maluchów. Poprzez sztukę dzieci mają możliwość wyrażenia swoich myśli, …

Dzieci
Atrakcje dla dzieci pomorskie

Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej malowniczych i różnorodnych regionów w Polsce, oferującym szeroką gamę atrakcji dla dzieci. Atrakcje dla dzieci w pomorskim to nie tylko wspaniała zabawa, ale także edukacja i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Region ten, bogaty w piękne krajobrazy, historyczne miejsca i nowoczesne parki rozrywki, jest …