Jak przygotować wyprawkę dla przedszkolaka?

Dzieci

Jeszcze w trakcie trwania wakacji rodzice starają się skompletować wyprawkę szkolną. Nie jest to bowiem mały wydatek, zwłaszcza jeśli dziecko idzie do przedszkola. Bo choć może nie trzeba mu jeszcze kupować całej szafki podręczników szkolnych, to trzeba zaopatrzyć się w wiele artykułów plastycznych, ubrań oraz butów.

Co potrzebne do przedszkola?

W teorii listę rzeczy potrzebnych do przedszkola jako rodzice powinniśmy otrzymać wcześniej. Zwykle jest ona umieszczona na stronie szkoły lub też pełna lista przedstawiania jest na pierwszym spotkaniu z rodzicami podczas dnia otwartego lub podczas rozpoczęcia – wszystko zależy od placówki.
Od placówki zależy również co dokładnie powinniśmy kupić. Są bowiem przedszkola uwzględniające leżakowanie, czy też drzemki podczas dnia dla młodszych dzieci, a są placówki, gdzie tego nie ma. W niektórych przedszkolach nie musimy kupować niektórych artykułów plastycznych, w innych dzieci powinniśmy zaopatrzyć we wszystko sami. Tak więc przed kupowaniem powinniśmy nad niektórymi zakupami się zastanowić i albo sprawdzić stronę placówki albo podpytać innych rodziców albo spróbować skontaktować się z opiekunem grupy naszej pociechy.

Wyprawka szkolna dla przedszkolaka

Niezależnie od tego do jakiego przedszkola zapisaliśmy dziecko, zawsze warto mieć już kupione kilka rzeczy. NIgdy bowiem nie wiadomo o której po południu nasze dziecko przypomni sobie, że trzeba coś przynieść lub zrobić w dom u, jak w pewnym żarcie.
Podstawą w każdym przedszkolu jest szczoteczka do mycia zębów, najlepiej w opakowaniu, łagodna pasta do zębów i kubeczek na wodę – choć w niektórych przedszkolach kubeczek jest oferowany przez placówkę, podobnie odpowiednia pasta do zębów dla dzieci.
Kolejnym ważnym elementem są buty na zmianę do przedszkola. Najlepiej aby były łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu przez naszą pociechę, usztywniały jej piętę, były oddychające z gumową, jasną podeszwą. Choć w niektórych przedszkolach nie ma wymogu jasnej podeszwy, lepiej od razu kupić takie z jasnymi, aby nie było później zbędnego zamieszania.
Razem z tymi zakupami powinniśmy kupić naszemu dziecku ubranka do przedszkola. Przy czym pamiętajmy, aby były to ubrania wygodne i łatwe w samodzielnym zakładaniu i zdejmowaniu. Warto również, aby wśród nich znalazł się choć jeden komplet ubrań o bardziej sportowym charakterze, które przydają się podczas Dnia Sportu, Dnia Dziecka lub jeśli przedszkole oferuje zajęcia o bardziej sportowym charakterze.

Kolejnymi ważnymi elementami wyprawki dla przedszkolaka są oczywiście przybory plastyczno-papiernicze. Zależnie od przedszkola lista może się nieco różnić, jednak w większości powtórzą się takie elementy jak :

 • tekturowa teczka A4 na gumkę, aby móc przechowywać pracę dziecka,
 • blok techniczny biały i kolorowy,
 • blok rysunkowy, również biały i kolorowy,
 • arkusz szarego papieru,
 • różnokolorowa bibuła,
 • klej najlepiej w sztyfcie lub szkolny,
 • kredki ołówkowe oraz sam ołówek,
 • strugaczka i gumka do zmazywania,
 • farby plakatowe i akwarelowe,
 • pędzelki do malowania farbami,
 • kredki świecowe,
 • flamastry lub inne mazaki,
 • plastelina,
 • nożyczki szkolne,
 • piórnik,
 • niewielki plecak na szkolne rzeczy.

Na liście może się również pojawić modelina, włóczka, patyczki pomagające liczyć lub innego rodzaju pierwsze pomoce naukowe. Przydatne mogą się również okazać zeszyty do szlaczków oraz kolorowanki, które dziecko będzie mogło zabrać do przedszkola, aby tam je kolorować z przyjaciółmi.

Bardzo ważne, aby dziecko brało udział w wybieraniu swoich rzeczy do przedszkola. Po pierwsze dzięki temu będzie miało pewne przygotowanie do tego, co się będzie działo dalej. W pewien sposób możliwość decydowania jakie kredki chce do przedszkola pozwoli mu oswoić się z tą sytuacją.
Wybieranie samodzielnie rzeczy pomoże również w późniejszym odróżnieniu swoich rzeczy od rzeczy innych. Jak każdy dobrze wie, dzieci często pożyczają sobie rzeczy, mieszają się one między nimi i mogą się pogubić. Ważne więc by dziecko potrafiło powiedzieć, które buciki są jego. Najważniejsze jednak, aby pamiętać o podpisaniu rzeczy imieniem i nazwiskiem dziecka. To pomoże opiekunom w przedszkolu dopasować rzeczy do dziecka i określić, które co zgubiło.

 

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …

Dzieci
Zęby stałe u dzieci – kiedy się pojawiają?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy chwilowo zamienia się w brzydkie kaczątko. Dzieje się tak między 7 a 9 rokiem życia, kiedy to traci swoje piękne śnieżnobiałe mleczaki, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, …

Dzieci
Dziecko w żłobku – od jakiego wieku?

Dziecko w żłobku, a może pod opieką mamy? To niestety częsty dylemat rodziców, którzy muszą wracać do pracy, a nie mogą liczyć na pomoc bliskiej rodziny lub nie stać ich na zatrudnienie niani. Do niedawna rodzicom żłobek kojarzył się ze łzami ich dziecka czy przewlekłym katarem lub innymi infekcjami. Obecnie …