Dzieci a picie z kubka – jak podejść do tematu?

Dzieci

Samodzielne picie z kubka to jedna z podstawowych umiejętności, której musimy nauczyć swoje pociechy. A raczej pomóc w nauce, gdyż niektóre dzieci mogą bardzo szybko załapać o co chodzi, a inne będą oporne w nauce. Wiadomo jednak, że dzięki kilku poradom możesz oszczędzić sobie bardzo wiele sprzątania po rozlanych soczkach i wodzie.

Kiedy zaczynać naukę picia z kubka?

Jak we wszystkim najważniejsze jest wyczucie momentu, kiedy dziecko jest w stanie załapać o co chodzi w piciu z kubka. Jest to również ważne, gdyż zbyt długie korzystanie z butelek ze smoczkiem może okazać się szkodliwe dla poprawnego zgryzu dziecka.
Pamiętaj jednak, że w przypadku różnych dzieci może być to różny moment. Najważniejsze jest jednak odpowiednie przygotowanie naszej pociechy i nie przetrzymywanie butelki.
Od szóstego miesiąca życia możemy stopniowo zapoznawać dziecko z kubkiem. Jednak nie w postaci picia. Plastikowe kubeczki możemy podawać dziecku bardziej w formie zabawy, aby mogło się zapoznać z kształtem i wielkością kubeczka.

Jeśli zaś chodzi o konkretniejszą naukę picia z kubeczka, to aby się do niej zabrać dziecko powinno mieć już dwie podstawowe umiejętności. Po pierwsze potrafi samodzielnie i stabilnie siedzieć, a po drugie jest karmione już łyżeczką, dzięki której je różne kleiki, zupki krem czy zmiksowane jedzenie.
Są to podstawowe umiejętności, bez których nie nauczymy malucha pić wody czy soków z kubeczka. Próba nauki picia z kubeczka zanim dziecko opanuje te czynności może zakończyć się zachłyśnięciem.

Nadal jednak miejmy z tyłu głowy, że dobrze jest pomóc dziecku w opanowaniu czynności wymaganych do nauki picia z kubka. Czynność jest ta bowiem niezbędna do opanowania kolejnych, ważnych z punktu widzenia kolejnych faz rozwoju. Jest to między innymi odmienny sposób przyjmowania pokarmów, wyćwiczenie mięśni twarzy, wykształcenie innego niż dotychczas sposobu oddychania.

Jak nauczyć dziecko pić z kubka

Jak podejść do nauki dziecka samodzielnego picia z kubeczka?

  • Na początek najważniejsza jest obserwacja. Musimy bowiem wyłapać odpowiedni moment na naukę jak najwcześniej jak to możliwe. Im wcześniej rozpoczniemy naukę tym lepiej, jednak pamiętajmy, że dziecko musi najpierw opanować wymienione wcześniej umiejętności.
  • Po drugie należy wybrać odpowiedni kubeczek. Najlepiej aby na początku wybrać kubeczek profilowany – charakterystycznie skrzywiony. Dzięki temu dziecku łatwiej jest nauczyć się pić i mniej rozlewa, gdyż nie musi tak przechylać kubka. Może również łatwo zobaczyć co ma nalane do kubka, co zaspokoi jego naturalną ciekawość i zmniejszy prawdopodobieństwo rozlewania, przez chęć zobaczenia co jest w kubku.
  • Po trzecie najlepiej kupić kilka kubeczków, aby mieć pod ręką kilka. Warto również nieco je zróżnicować – niektóre troszkę większe, inne mniejsze. Możemy bowiem przewidywać jaki najlepszy będzie dla naszego dziecka, podczas gdy maluch nas zaskoczy i łatwej będzie mu pić z nieco większego lub mniejszego niż zakładaliśmy.
  • Po czwarte daj możliwość uczenia się dziecku i przygotuj się na wycieranie plam i przebieranie. Dziecko ucząc się może popełniać wiele błędów, rozlewać i brudzić wszystko. Nie powinniśmy się jednak gniewać, a ze spokojem uczyć go poprawnych nawyków.
  • Po piąte – na początku pamiętaj, aby podawać picie samemu w kubeczku. To znaczy trzymać za dziecko kubeczek i nachylaj go tak, by górną wargą zbierało płyn. W ten sposób powoli nauczy się odpowiedniej techniki picia. Dopiero kiedy to mniej więcej opanuje pozwól mu samodzielnie trzymać kubeczek.
  • Po szóste – zacznij od wody, ewentualnie wody z dodatkiem naturalnych, domowych soków, łagodnych w smaku jak sok z lipy. Zauważ jednak, że wodę najłatwiej wytrzeć i nie ma dużych problemów z zabrudzonym ubraniem. Przy czym woda jest dla nas najzdrowszym płynem, którego zwykle pijemy za mało. Przyzwyczajenie dziecka, do picia dużej ilości wody jest więc bardzo ważne.
  • Po siódme nie zmuszaj. Dziecko, jeśli nie ma ochoty na picie z kubeczka danego dnia, to jej nie ma po prostu. Spróbuj następnego dnia. Zmuszanie nie da bowiem żadnych efektów pozytywnych – najwyżej zniechęci dziecko do picia samodzielnie z kubka.

Kategoria: zdrowie, dziecko

Dzieci
Zdrowe i smaczne zupy dla dzieci – przepisy, pomysły

Zupy dla dzieci to jedno z najlepszych dań, które można włączyć do codziennej diety maluchów. Są nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych, które wspierają zdrowy rozwój dziecka. W zależności od składników, zupy mogą dostarczać witamin, minerałów, białka i błonnika, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przygotowanie zup …

Dzieci
Edukacja przez sztukę – jak działania plastyczne wpływają na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka?

Edukacja przez sztukę stanowi jeden z najbardziej inspirujących i wszechstronnych sposobów wspierania rozwoju dziecka. Działania plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy lepienie z gliny, są nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również potężnym narzędziem edukacyjnym, wpływającym na rozwój emocjonalny i poznawczy maluchów. Poprzez sztukę dzieci mają możliwość wyrażenia swoich myśli, …

Dzieci
Atrakcje dla dzieci pomorskie

Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej malowniczych i różnorodnych regionów w Polsce, oferującym szeroką gamę atrakcji dla dzieci. Atrakcje dla dzieci w pomorskim to nie tylko wspaniała zabawa, ale także edukacja i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Region ten, bogaty w piękne krajobrazy, historyczne miejsca i nowoczesne parki rozrywki, jest …