Kiedy dziecko zaczyna przesypiać całą noc?

Dzieci

Sen jest bardzo ważny dla dziecka. Pozwala na regenerację, a także na regulację procesów życiowych, zachodzących w organizmie dziecka. Zanim jednak rytm dobowy zostanie ustalony, młodzi rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość. Nieprzespane noce są dla nich badzo ciężkie i powodują pytanie – kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce.

Rola snu w rozwoju niemowlaka

Sen dla dziecka to czas regeneracji i intensywnego rozwoju. W czasie snu wydzielany jest hormon wzrostu, a w mózgu porządkowane są bodźce, których dziecko doświadczyło przez cały dzień. Niemowlę utrwala wtedy nowe umiejętności, które mogą być mu przydatne do dalszego rozwoju.Dlatego też sen jest bardzo istotny w rozwoju dziecka i należy zadbać o jego prawidłowy przebieg.

Czy potrzebne są konsultacje lekarskie? Nowo narodzone dziecko śpi między karmieniami. Jednak dziecko starsze – trzymiesięczne, zaczyna powoli regulować rytm drzemek i zaczyna bardziej reagować na bodźce. Ta reakcja zwykle przyczynia się do regulowania długości snu. Im starsze dziecko, tym drzemek w ciągu dnia jest mniej.  I za każdym razem, gdy z rozkładu dnia „wypada” jedna drzemka, maluch zmienia także swój sen nocny. Czasem niespodziewanie zasypia o 19.00 i nie sposób go dobudzić. Za to sporo przed świtem (np. o 2.00- 3.00 w nocy) ma już zapas energii do zabawy. Jeśli dziecko budzi się w nocy, nie robi tego na złość rodzicom. Jest to związane z działaniem jego układu nerwowego.

Chcąc wydłużyć sen dziecka w nocy, rodzice muszą przede wszystkim zachować spokój i cierpliwość. Zdenerwowanie będzie wyczuwalne przez dziecko i podczas usypiania będzie ono odczuwało emocje rodzica, a to wpłynie na jakość i czas snu. W pokoju, w którym śpi dziecko należy zadbać o odpowiednią atmosferę. Pokój powinno się przewietrzyć przed snem i zadbać o to, by światło zapalonej lampki było jak najmniej delikatne. Co ważne, gdy maluch budzi się w nocy, nie zapalajmy górnego światła. Czasem podczas pobudki maluch potrzebuje poczuć bliskość rodzica i kiedy ją wyczuje, uspokaja się i zasypia. Regulując długość snu dziecka, warto zadbać o stały rytm dnia. Spacery, zabawy, posiłki czy kąpiel powinny odbywać się o stałych porach.

Przed snem dobrze jest wprowadzić rytuały, które pozwolą dziecku się wyciszyć i dadzą mu znać, że nadchodzi pora snu. Każdy wieczór powinien wyglądać tak samo. Wieczorem warto unikać zabaw, które zwiększą energię dziecka. Warto też unikać dodatkowych wrażeń, na przykład wizyty gości. Kiedy dziecko ma ponad pół roku i jada inne produkty, wieczorem dobrze mu podać mniej syczącą kolację.

Dzieci
Magiczne nici, z których można stworzyć niesamowite dzieła – luksusowe włóczki!

Jest coś magicznego w rękodziełach. Można zmieniać zwykłe włókna w wyjątkowe dzieła sztuki. Materiałem, który charakteryzuje się takimi zaletami jest chociażby dobrze nam znana włóczka. Nić ta nie tylko pozwala wynieść kreatywność na wyżyny, ale również bawić się nieskończoną wyobraźnią. Sprawdź, jakie zalety włóczki warto wyróżnić, a także co można z …

Dzieci
Oduczanie niemowlaka jedzenia nocą

Nocne pobudki na jedzenie dzieci bywają często prawdziwą zmorą świeżo upieczonych rodziców, którzy już nie pamiętają, jak to jest przespać całą noc bez jednej przerwy. Przychodzi w końcu i ten moment, kiedy karmienie maluszka w godzinach nocnych nie stanowi już jego potrzeby, a pozostaje tylko jego przyzwyczajeniem. Jak zatem oduczyć …

Dzieci
Zęby stałe u dzieci – kiedy się pojawiają?

W życiu każdego dziecka przychodzi moment, kiedy chwilowo zamienia się w brzydkie kaczątko. Dzieje się tak między 7 a 9 rokiem życia, kiedy to traci swoje piękne śnieżnobiałe mleczaki, a na ich miejsce pojawiają się zęby stałe. Nie dzieje się to jednak z dnia na dzień. Jest to proces długotrwały, …