Kiedy dziecko zaczyna przesypiać całą noc?

Dzieci

Sen jest bardzo ważny dla dziecka. Pozwala na regenerację, a także na regulację procesów życiowych, zachodzących w organizmie dziecka. Zanim jednak rytm dobowy zostanie ustalony, młodzi rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość. Nieprzespane noce są dla nich badzo ciężkie i powodują pytanie – kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce.

Rola snu w rozwoju niemowlaka

Sen dla dziecka to czas regeneracji i intensywnego rozwoju. W czasie snu wydzielany jest hormon wzrostu, a w mózgu porządkowane są bodźce, których dziecko doświadczyło przez cały dzień. Niemowlę utrwala wtedy nowe umiejętności, które mogą być mu przydatne do dalszego rozwoju.Dlatego też sen jest bardzo istotny w rozwoju dziecka i należy zadbać o jego prawidłowy przebieg.

Czy potrzebne są konsultacje lekarskie? Nowo narodzone dziecko śpi między karmieniami. Jednak dziecko starsze – trzymiesięczne, zaczyna powoli regulować rytm drzemek i zaczyna bardziej reagować na bodźce. Ta reakcja zwykle przyczynia się do regulowania długości snu. Im starsze dziecko, tym drzemek w ciągu dnia jest mniej.  I za każdym razem, gdy z rozkładu dnia „wypada” jedna drzemka, maluch zmienia także swój sen nocny. Czasem niespodziewanie zasypia o 19.00 i nie sposób go dobudzić. Za to sporo przed świtem (np. o 2.00- 3.00 w nocy) ma już zapas energii do zabawy. Jeśli dziecko budzi się w nocy, nie robi tego na złość rodzicom. Jest to związane z działaniem jego układu nerwowego.

Chcąc wydłużyć sen dziecka w nocy, rodzice muszą przede wszystkim zachować spokój i cierpliwość. Zdenerwowanie będzie wyczuwalne przez dziecko i podczas usypiania będzie ono odczuwało emocje rodzica, a to wpłynie na jakość i czas snu. W pokoju, w którym śpi dziecko należy zadbać o odpowiednią atmosferę. Pokój powinno się przewietrzyć przed snem i zadbać o to, by światło zapalonej lampki było jak najmniej delikatne. Co ważne, gdy maluch budzi się w nocy, nie zapalajmy górnego światła. Czasem podczas pobudki maluch potrzebuje poczuć bliskość rodzica i kiedy ją wyczuje, uspokaja się i zasypia. Regulując długość snu dziecka, warto zadbać o stały rytm dnia. Spacery, zabawy, posiłki czy kąpiel powinny odbywać się o stałych porach.

Przed snem dobrze jest wprowadzić rytuały, które pozwolą dziecku się wyciszyć i dadzą mu znać, że nadchodzi pora snu. Każdy wieczór powinien wyglądać tak samo. Wieczorem warto unikać zabaw, które zwiększą energię dziecka. Warto też unikać dodatkowych wrażeń, na przykład wizyty gości. Kiedy dziecko ma ponad pół roku i jada inne produkty, wieczorem dobrze mu podać mniej syczącą kolację.

Dzieci
Zdrowe i smaczne zupy dla dzieci – przepisy, pomysły

Zupy dla dzieci to jedno z najlepszych dań, które można włączyć do codziennej diety maluchów. Są nie tylko smaczne, ale również pełne wartości odżywczych, które wspierają zdrowy rozwój dziecka. W zależności od składników, zupy mogą dostarczać witamin, minerałów, białka i błonnika, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przygotowanie zup …

Dzieci
Edukacja przez sztukę – jak działania plastyczne wpływają na rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka?

Edukacja przez sztukę stanowi jeden z najbardziej inspirujących i wszechstronnych sposobów wspierania rozwoju dziecka. Działania plastyczne, takie jak rysowanie, malowanie czy lepienie z gliny, są nie tylko formą wyrazu artystycznego, ale również potężnym narzędziem edukacyjnym, wpływającym na rozwój emocjonalny i poznawczy maluchów. Poprzez sztukę dzieci mają możliwość wyrażenia swoich myśli, …

Dzieci
Atrakcje dla dzieci pomorskie

Województwo pomorskie jest jednym z najbardziej malowniczych i różnorodnych regionów w Polsce, oferującym szeroką gamę atrakcji dla dzieci. Atrakcje dla dzieci w pomorskim to nie tylko wspaniała zabawa, ale także edukacja i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Region ten, bogaty w piękne krajobrazy, historyczne miejsca i nowoczesne parki rozrywki, jest …